Tutaj jesteś

Jak prawidłowo założyć ogródek obok domu?

25 listopada 2022 Hobby jak założyć ogródek


Przydomowy ogródek może być cennym źródłem zdrowych, smacznych warzyw pozbawionych chemii i nawozów. Okazuje się, że stworzenie ogródka wcale nie jest skomplikowane i jeśli posiadamy kawałek działki możemy samemu go zrobić. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak założyć ogródek, aby warzywa rosły, były zdrowe i pyszne. Zachęcamy do lektury.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • w jakiej części działki urządzić ogródek
  • jak sprawdzić glebę w ogrodzie
  • jak przygotować stanowisko
  • jak zaplanować uprawy
  • kiedy siejemy i sadzimy warzywa w przydomowym ogródku

W jakiej części działki urządzić ogródek?

Przede wszystkim wybieramy miejsce z dala od ruchliwej drogi, z której zanieczyszczenia mogą przenikać do warzyw. Miejsce na ogródek powinno być jasne i nasłonecznione (warzywa mające dostęp do słońca lepiej smakują), unikamy więc miejsc zacienionych, blisko krzewów i drzew. Teren powinien być równy. To bardzo ważny argument, gdyż na wzniesieniu rośliny będą usychać, a nierówna powierzchnia może kumulować wodę więc wtedy będą gnić. Ogródek powinien mieć zapewniony dostęp do wody – w szczególności latem podczas upałów.

Jak założyć ogródek – Sprawdzanie gleby w ogrodzie

Najlepsza gleba do ogródka warzywnego powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna o odczynie PH obojętnym lub lekko-kwaśnym. Parametry te można sprawdzić urządzeniami. Jeżeli nasza ziemia ma inne właściwości – warto kupić specjalną ziemię ogrodową i nasypać ją w wydzielonym miejscu.

Przygotowanie stanowisko

Przygotowania rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia gleby z kamieni, gałęzi, resztek korzeni. W ten sposób unikniemy rozwoju grzybów i chorób roślinnych. Następnie, glebę spulchniamy, rozluźniamy. To bardzo ważne, gdyż z takiej ziemi warzywom będzie łatwiej pobierać wodę oraz składniki odżywcze. Jeżeli mamy mały ogródek to rozpulchnianie i rozluźnianie gleby można wykonać samodzielnie przy pomocy np. szpadla, jeżeli mamy dużą działkę możemy zamówić usługę glebogryzarką. Kolejny krok polega na wyrównaniu – wspomniano już o tym powyżej. Na tym etapie możemy użyźnić i wzbogacić glebę w składniki odżywcze. W tym celu można zastosować obornik, kompost albo mączkę bazaltową. Preparaty te wpłyną na jakość warzyw, umocnią je i uodpornią przed zachorowaniem na różne grzyby i choroby.

jak założyć ogródek

Jak założyć ogródek – planowanie upraw

To niezwykle ważny krok w całym procesie zakładania ogródka. Należy zapoznać się z informacjami, jakie warzywa i zioła powinny być siane w sąsiedztwie. Okazuje się, że niektóre mają wzajemny wpływ na wzrost oraz zdrowotność. Przykład: dobry wpływ na siebie ma fasola, groch i koper. Nie należy siać ogórków obok pomidorów. Warzywa i zioła należy siać w rządkach, które będą podsypane ziemią. W ten sposób możliwe jest łatwe odprowadzenie nadmiaru wody oraz swobodne będzie przemieszczanie się w celu pielęgnacji roślin.

Kiedy siejemy i sadzimy warzywa w przydomowym ogródku?

Etap ten rozpoczynamy od wczesnej wiosny. W marcu siejemy cebulę (w kwietniu można posadzić dymkę). Na styku marca i kwietnia siejemy lub sadzimy sałatę, marchew, pietruszkę, groch. Na styku kwietnia i maja sadzimy kalafiory, brokuły, kapustę. W maju zaś ogórki, dynię, cukinię. Na styku maja i czerwca sadzimy fasolę.

Redakcja backpakuje.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów sportu, turystyki i życia rodzinnego łączy pasję do aktywności fizycznej, odkrywania fascynujących miejsc oraz budowania silnych więzi rodzinnych. Z nami odkryjecie nie tylko inspirujące treści związane z treningami i podróżami, ale także praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia wspólnych, aktywnych chwil z najbliższymi. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem czerpać radość z ruchu, podróży i budowania niezapomnianych rodzinnych wspomnień.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?