Tutaj jesteś

Dobra dieta sportowa

26 stycznia 2023 Sport dieta dla sportowca

Dieta dla sportowca powinna być odpowiednio skomponowana. Przede wszystkim ma być zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Oparta jest na wysokiej jakości produktach. Warto dowiedzieć się, jak wygląda standardowa dieta sportowa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na czym polega dobra dieta
  • czym się wyróżnia dieta sportowa
  • jaka jest najlepsza dieta sportowa

Dobra dieta

Dieta sportowca powinna opierać się tylko na świeżych produktach. Nie ma w niej miejsca na żywność przetworzoną, słodycze czy używki. Jeżeli sportowiec chce mieć dobre efektu swojej pracy fizycznej, musi zadbać o to, żeby w czasie dnia spożywał posiłki, które spełniają zapotrzebowanie energetyczne. Jest ono uzależnione od paru czynników, w tym rodzaju, intensywności, a dodatkowo czasu trwania wysiłku fizycznego. Jeżeli ćwiczy się rekreacyjnie i celem nie jest utrata wagi czy modelowanie sylwetki, to nie trzeba drastycznie zmieniać diety. W tego typu sytuacji trzeba dostarczać do organizmu taką liczbę kalorii, jakiej potrzebuje człowiek o umiarkowanej aktywności fizycznej. Trzeba wiedzieć, że powinna być ona na takim poziomie, żeby waga była prawidłowa. Bardzo istotne jest określenie dziennego zapotrzebowania energetycznego. Wpływ na to ma podstawowa przemiana materii, która uzależniona jest od wieku oraz płci. Do tego trzeba doliczyć wydatek energetyczny niezbędny do realizacji podstawowych procesów życiowych, a także stanu fizjologicznego. Nie można oczywiście zapomnieć o aktywności fizycznej.

Dieta sportowa

Sporo osób zastanawia się, jakiej diety powinien przestrzegać sportowiec. Okazuje się, że podstawą diety takiej osoby powinny być węglowodany, które są optymalnym źródłem energii dla organizmu. Warto wiedzieć, że produkty węglowodanowe to zdecydowanie najlepsze paliwo energetyczne dla organizmu, a zwłaszcza tkanek oraz mięśni. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zapotrzebowanie na węglowodany u ludzi aktywnych fizycznie wynosi koło 60-70 proc. całkowitego zapotrzebowania na energię. Co więcej, powinny to być węglowodany złożone mające niski indeks glikemiczny. Można je znaleźć m.in. w produktach pełnoziarnistych, makaronach gotowanych al dente, a także w większości warzyw, a ponadto niektórych owocach. Bardzo dużo można ich znaleźć w morelach, śliwkach, jabłkach, brzoskwiniach, a ponadto pomarańczach.

dieta sportowa

Najlepsza dieta sportowa

Każdy sportowiec powinien pamiętać o białku. Pozwala ono na prawidłowy wzrost oraz rozwój mięśni. Najlepiej, żeby białko w diecie sportowca pochodziło z różnych źródeł. Idealne będzie chude mięso, wędliny, mleka, sery, a także jajka. Nie można też zapomnieć o drobiu. Ogólne zapotrzebowanie na białko u ludzi aktywnych fizycznie wynosi około 2 g na 1 kg masy ciała, choć może się ono różnić w zależności od typu oraz intensywności treningu. Do tego dolicza się też płeć, wiek, a także stan organizmu. Eksperci od lat zalecają też sportowcom spożywać podroby, które są prawdziwym superfoods. Warto też postawić na ryby, a także owoce. Sportowcy od lat cenią sobie banany oraz kokosy. Mają one bardzo dużo niezbędnych witamin dla ludzkiego organizmu, co w przypadku sportowca jest bardzo ważne.

stroje do piłki nożnej

Redakcja backpakuje.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów sportu, turystyki i życia rodzinnego łączy pasję do aktywności fizycznej, odkrywania fascynujących miejsc oraz budowania silnych więzi rodzinnych. Z nami odkryjecie nie tylko inspirujące treści związane z treningami i podróżami, ale także praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia wspólnych, aktywnych chwil z najbliższymi. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem czerpać radość z ruchu, podróży i budowania niezapomnianych rodzinnych wspomnień.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

hulajnoga