Tutaj jesteś

Co zabrać w góry? Przedstawiamy absolutne minimum!

25 listopada 2022 Turystyka co zabrać w góry

Coraz częściej wybieramy się na różnego rodzaju wycieczki. Wyjazd w góry związany jest z koniecznością zabrania niezbędnych rzeczy, które sprawią, że podróż będzie wygodna, komfortowa i przede wszystkim bezpieczna. Wyjaśniamy co i dlaczego zabrać w góry.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego warto zrobić rozeznanie
  • co zabrać w góry

Najpierw zrób rozeznanie, w jakie góry jedziesz i czym się one charakteryzują

To istotna rzecz, gdyż rejony górskie mogą się bardzo różnić. Inne rzeczy mogą być przydatne w Bieszczadach, a inne w Tatrach Wysokich. Jeżeli ktoś dopiero rozpoczyna przygodę z górami, powinien wybierać łagodniejsze wzniesienia. Przed każdą wyprawą w góry należy zrobić wywiad środowiskowy, w Internecie jest bardzo dużo wskazówek, informacji dotyczących danego regionu. Lista zależna będzie także od długości wyprawy.

Co zabrać w góry? Oto lista absolutnego minimum

Na pewno trzeba zabrać ze sobą plecak. Jeśli jest to wyprawa na jeden dzień to można wziąć mały (w sklepach są dostępne plecaki jednodniowe „daypack’). Jeżeli na kilka dni to powinien być on większy sportowy. Plecak sprawdzi się nawet podczas krótkiej wyprawy lepiej niż torba, gdyż ręce będą wolne – zniwelujemy zachwianie równowagi na nierównej powierzchni górskiej. Na długie wyprawy lepiej zdecydować się na profesjonalny plecak ze stelażem, w którym można zmieścić śpiwór, a nawet zamontować matę.

Jeżeli wyprawa w góry odbywa się jesienią lub zimą to niezbędny będzie termos. Pogoda w górach zmienia się bardzo szybko, można wychłodzić organizm dlatego gorąca herbata, kawa czy czekolada będą działać zbawiennie i ogrzeją nas. W ten sposób szybko nabierzemy siły do dalszej wędrówki. Termos o pojemności 0,75 litra spokojnie wystarczy dla dwóch osób podczas jednodniowej wyprawy.

Kolejną potrzebną rzeczą podczas wyjazdu w góry jest kurtka przeciwdeszczowa lub softshell. To absolutne minimum, gdyż jak już wspomniano pogoda w górach dynamicznie się zmienia. Wyprawę możemy rozpocząć podczas upalnego i bezchmurnego nieba, a już po kilku godzinach może nas zastać burza. Należy więc do plecaka zapakować kurtkę przeciwdeszczową, która jest z materiału przepuszczającego powietrze.

Buty sportowe, przeznaczone do wypraw górskich będą niezbędne. Podczas wędrówek pieszych po nierównym terenie nie trudno o upadek, który może spowodować różne kontuzje i urazy. Należy także założyć wygodne ubranie, które pozwoli na swobodne ruchy.

Do plecaka należy zapakować także napoje i prowiant. Spacery górskie powodują szybka utratę kalorii, a więc energii można dostarczyć
kanapkami, owocami oraz batonami energetycznymi. Należy także zabrać ze sobą telefon komórkowy, nie tylko po to aby zrobić pamiątkowe zdjęcia, ale w razie konieczności skontaktować się z pogotowiem ratunkowym – wiadomo, różne rzeczy mogą się przytrafić.

W artykule zaproponowano niezbędne rzeczy, które należy zabrać na wyjazd w góry. Listę tę można swobodnie uzupełniać w zależności od charakteru wyprawy, gór, długości pobytu oraz umiejętności człowieka. Można zabrać na przykład mapę, okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem UV i wiele innych rzeczy.

stroje do piłki nożnej

Redakcja backpakuje.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów sportu, turystyki i życia rodzinnego łączy pasję do aktywności fizycznej, odkrywania fascynujących miejsc oraz budowania silnych więzi rodzinnych. Z nami odkryjecie nie tylko inspirujące treści związane z treningami i podróżami, ale także praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia wspólnych, aktywnych chwil z najbliższymi. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem czerpać radość z ruchu, podróży i budowania niezapomnianych rodzinnych wspomnień.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Lodówka turystyczna kompresorowa na biwak