1

Wenecja północy, czyli jak aktywnie spędzić czas w Berlinie nad wodą

Brandenburgia wraz z Berlinem może się poszczycić najdłuższą siecią wód śródlądowych w Europie. Rzeka Szprewa wraz z rozległą siecią kanałów i dwudziestoma jeziorami tworzą raj dla amatorów sportów wodnych. A to wszystko w samych sercu jednej z piękniejszych stolic Europy – w Berlinie.

Można tu żeglować, pływać kajakiem i na materacu, rowerem wodnym i na SUPie. Można wszystko, w końcu to Berlin!

berlin na wakacje: kajaki, łodzie, pomysły

Lato w mieście wcale nie musi być nudne, szczególnie gdy woda daje tu tyle możliwości. Z tego też powodu, staram się tu spędzać te najgorętsze miesiące. W gorszych latach tylko tygodnie czy nawet dni. Dlatego warto korzystać ile wlezie! Wynajmuję kajak czy dmucham materac i dryfuję. A naprawdę jest gdzie. Oto kilka pomysłow na lato nad wodą w Berlinie!

1. Wynajem kajaku w Berlinie

Wypożyczalni kajaków jest kilka, a w ofercie mają kajaki 1-, 2- i 3-osobowe. W cenie są wiosła i kamizelki ratunkowe. Spędziłam w ten sposób jeden z ostatnich weekendów i mogę gorąco polecić. Kilka godzin relaksującego wiosłowania pozwoliło nam na przepłynięcie ok. 14 km. Był też czas na przerwę i odpoczynek w kawiarni, obiad i przekąski w kajaku. Przepływaliśmy też przez dwie śluzy, jedna obsługiwana przez pracownika, jedna samoobsługowa (w innym wypadku nawet bym nie wiedziała, że w Berlinie są śluzy!). Z perspektywy kajakarza można nie tylko odkryć Berlin, ale też aktywnie spędzić czas i trochę się opalić.

kajaki w berlinie

Dla osób, które z różnych powodów nie chcą pływać same, wypożyczalnie oferują grupowe wyprawy kajakowe z przewodnikiem. To też super opcja, gdzie możan dodatkowo posłuchać o historii Berlina.

Cena wyożyczenia kajaku w Berlinie na cały dzień: 30-50 Euro za kajak.

2. Wynajem Kanou w Berlinie

Opcja podobna do kajaku i zazwyczaj oferowana przez te same wyporzyczalnie. Do Kanou wsiądzie do 4 osób. Każdy ma do dyspozycji jeden pagaj. Z początku wąska łódź może nie wydawać się zbyt stabilna, ale po kilku ruchach nabiera się pewności i balansu. Im więcej osób napędza jedną łódź, tym lepiej trzeba się zgrać. W efekcje stanowi to świetną zabawę.

Cena wypożyczenia kanou w Berlinie na cały dzień: 30-50 Euro za sztukę.

3. Wynajem tratwy w Berlinie

Przy większej grupie, można sobie pozwolić na wynajem tratwy z silnikiem. Można na niej grilować, opalać się i tańczyć. A co najpiękniejsze – nie męczyć się wiosłując. Cena bardzo zależna jest od lokalizacji – w centrum Berlina za najmniejszą zapłacimy 150 Euro za dzień, na obrzeżach ta sama łódka kosztuje 80 Euro. W Weekend zapłacimy odpowiednio więcej. Ja wybieram tę opcję na imprezy zespołowe w pracy. Kupujemy przekąski na grila, różnego rodzaju napoje i odpalamy silnik. Zawsze wszyscy są zadowoleni 🙂

Berlin wynajem łodzi wakacje

Cena: od 80 do 400 Euro za dobę (od 5 do 20 osób na łodzi).

4. Promy turystyczne (Schiffstouren Berlin)

Zdecydowanie najbardziej leniwa i wygodna opcja, która każdego dnia znajduje setki chętnych. Promy kursują co godzinę, przepływając przez ścisłe centrum Berlina. Na pokładzie znajduje się przewodnik, który przywołuje historię mijanych miejsc. W celu umilenia sobie podróży, można zamówić bawarski przysmak z baru.

Berlin przepłynięcie promem przez centrum miasta

Plusem jest mnogość ofert. Można wybrać jedną z wielu, tematycznych wycieczek, podczas których dowiemy się czegoś nowego o Berlinie. Rejsy można rezerwować online, lub skusić się na ofertę nawoływaczy, sprzedających miejsca na statkach np. w okolicach Wyspy Muzeów i Monbijoupark.

Cena: 15-30 Euro za pasażera, w zależności od lokalizacji i długości trwania przepracy.

5. Badeshiff – Basen na rzece w Berlinie

Basenu na rzece nie doświadczyłam w żadnym innym miejscu, jak tylko w moim Berlinie. Fajna miejscówka, bo dość wylózowana (nie ma selekcji przed wejściem) i dość unikatowa. Ze względu na ograniczną przestrzeń, w upalne weekendy można się spodziewać kolejki przed wejściem.

basen na rzece w berlinie

Jest tu bar z przekąskami i napojami, którymi można się delektować na lerzakach lub huśtawkach.

Wstęp do Badeshiff – 6,50 E, z legitymacją obowiązuje bilet ulgowy.

berln na wakacje co robic

To moje ulubione, wodne aktywności w Berlinie. Są oczywiście jeszcze jeziora, przy których można się byczyć i wypoczywać. I to zupełnie za darno! Ale to jest w Berlinie tak oczywiste, że postanowiłam się skupić tylko na powyższych pięciu aktywnościach 🙂

One Comment

  1. Berlin leży tak blisko naszego kraju, a już na jego przykładzie widać, jak bardzo rozwinięta jest w Niemczech rekreacja i ile możliwości na spędzanie wolnego czasu. Nie można tego w żaden sposób porównać do Polski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *