5

10 rzeczy, które musisz zrobić na Maderze.

Jeśli wybieracie się na wakacje na Maderze, to jeszcze przed wyjazdem zaplanujcie sobie co chcecie tam robić. Madera oferuje mnóstwo atrakcji, ale warto wybrać te, które akurat Wam odpowiadają. Madera to wyspa dla rodzin, dla sportowców i dla par. O pogodę nie trzeba się aż tak martwić, bo to przecież Wyspa Wiecznej Wiosny. Niektóre z atrakcji trzeba zarezerwować już przed przelotem na Maderę, dlatego już teraz zapoznajcie się z tym, co moim zdaniem trzeba zrobić na Maderze, by w pełni poznać uroki wyspy i skorzystać z jej oferty! Będzie tu coś dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas na Maderze, będzie coś dla miłośników przyrody, ale także dla łakomczuchów, którzy odwiedzają Maderę ze względu na przysmaki kuchni portugalskiej i maderskie wino. Trzy, dwa, jeden – lecimy na Maderę i sprawdzamy, co warto zrobić na Maderze!

Jak każde zestawienie, to także jest dość subiektywne.  Na liście 10 rzeczy, które trzeba zrobić na Maderze znalazło się to, co my zrobiliśmy, to co nam się najbardziej podobało i nie doświadczyliśmy tego w innych miejscach na świecie. Poza tym są jeszcze dziesiątki aktywności oferowanych przez wyspę i lokalne firmy i miejsc, które można zobaczyć, ale poniższa dziesiątka została wyselekcjonowana jako najbardziej warta uwagi podczas 4 dniowego pobytu na wyspie. I każda z poniższych pozycji jest godna polecenia!

1. Idź wzdłuż lewad

tunele wodne na maderze

Lewady na Maderze. Źródło: Wikipedia, creative common

Lewady to kanały, służące do transportowania wody. Lewady biegną zazwyczaj wzdłuż ścieżki, po której późna się przechadzać. Dość nietypowe zjawisko, którego do tej pory nigdzie nie widziałam, z pewnością nie na taką skalę. Prąd płynącej wody w lewadachjest tak silny, że można po nich płynąć (jeden z elementów canyoningu).

2. Skacz z wodospadów

skakanie z wodospadów na maderze sport

Element canyoningu. Fot. Adventure Kingdom

Na maderze nie brakuje wodospadów, dlatego rozwinął się tam canyoning. Jest to sport dość nietypowy, polegający na pokonywanie rwącej rzeki i wszystkiego, co staje na drodze – wodospadów, urwisk itp. Nie jest to najtańsza rozrywka, ale zdecydowanie warta spróbowania. Więcej o tej przygodzie przeczytacie TUTAJ.

3. Wypij poncha

Najlepszy bar poncha na Maderze (naszym zdaniem :). Fot. Backpakuje.pl

Najlepszy bar poncha na Maderze (naszym zdaniem :). Fot. Backpakuje.pl

Poncha to owocowy drink na bazie alkoholu z trzciny cukrowej Aguardiente produkowanego na wyspie, miodu, lemonki i świeżych soków owocowych lub warzywnych. My próbowaliśmy poncha z marakui, pomarańczy, truskawek, mandarynki, jak i z pomidora. Nasze serca skradła wersja z marakują. W warunkach domowych, Aguardiente można zastąpić białym rumem. Przepis na PONCHA limonkowe:

  • 3/4 filiżanki miodu
  • sok wyciśnięty z 5 limonek
  • 3 filiżanki rumu

Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać. Limonki można zastąpić dowolnymi owocami.

4. Zjedz rybę

małże z cytryną

Małże na Maderze. Fot. Backpakuje.pl

W końcu to wyspa, więc ryb jest tam pod dostatkiem. Króluje Espada (scabbard fish) czyli pałasz czarny na różne sposoby, ale można dostać każdą inną rybkę czy muszelkę. Nam bardzo posmakował też tuńczyk i małże.

5. Zanurz się w basenie naturalnym

basen na oceanie na maderze

Naturalny basen w Porto Moniz. Fot. Backpakuje.pl

Naturalnych basenów jest na Maderze kilka. W basenach położonych na skałach znajduje się krystalicznie czysta woda z Oceanu. Nie mówię tu o pływaniu, bo temperatura wody nie jest wysoka, żeby nie powiedzieć – woda jest lodowata, ale co za tym idzie- macie basen dla siebie, na wyłączność.  My udaliśmy się na największy w Porto Moniz. Wstęp: całe 1,5 euro.

6.  Wypij wino maderskie

wino z madery

Wino maderskie. Fot. Backpakuje.pl

Jeżeli lubisz Porto, to wino z Madery powinno przypaść Ci do gustu. Ma nieco bardziej palony i dębowy smak. Degustatorzy mają wybór pomiędzy winem słodkim, półsłodkim, półwytrawnym i wytrawnym. Każdego warto spróbować, np. w Blandy’s Wine Lodge.

7. Idź w góry

góry madera

Najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo. For. Backpakuje.pl

Do tego lepiej się przygotować przed wyjazdem. Buty górskie mogą okazać się niezbędne. Wspinanie się na szczyt okazuje się być całodzienną wycieczką, dlatego poza kondycją, wygodnymi butami i nakryciem głowy warto też zaopatrzyć się na wodę i coś do jedzenia. Temperatura na szlaku bywa różna, więc przyda się zarówno t-shirt, jak i kurtka chroniąca przed wiatrem i deszczem. Przed szczytem Pico Ruivo znajduje się chatka, w której można uzupełnić braki w plecaku.

8. Zjedz natę i wypij kawę

Pastel de nata, popularny dodatek do kawy. Źródło: Wikipedia, creative common

Pastel de nata, popularny dodatek do kawy. Źródło: Wikipedia, creative common

To element obowiązkowy w całej Portugalii, ale stwierdziłam, że musi znaleźć się na tej liście. Portugalskie pastel de nata uwielbiam, ale w ogóle pieczywo mają doskonałe, więc można jeść ile wlezie! Kawę zresztą też.

9. Wynajmij samochód

wynajem samochodu na wyspie

Widok z samochodu. Fot. Backpakuje.pl

Miałam pewne obawy przed wynajęciem samochodu, bo za drogo, bo ryzykownie, bo nie można wypić wina i ponchy… Wynajęliśmy i to był doskonały wybór. Małe autko zawiozło nas wszędzie, w góry, na basen i do małych wioseczek rybackich. Transport publiczny nie jest tam najlepiej zorganizowany, dlatego nie mając samochodu traci się bardzo dużo czasu czekając na przystankach. Widoki podczas jazdy – bezcenne!

I co najlepsze, na to wszystko (i dużo więcej!) wystarczą Ci zaledwie 4 dni na Maderze!…i oczywiście, nagraj swój własny film z Madery 🙂

Po więcej informacji o Maderze i innych wspaniałych miejscach dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

5 Comments

  1. zabawne, ale ostatnią rzecz jaka wymieniłaś dałabym jako pierwszą. a pierwszą jako pierwszą rzecz, której NIE warto robić na maderze 😉

  2. Nie została tu zachowana kolejność „ważności”. Gdyby tak było, zdecydowanie canyoning znalazłby się na pierwszym miejscu, ale temu poświęcę kolejny post. Próbowałaś płynąć w lewadzie? Naprawdę świetna zabawa i raczej ciężka do zrealizowania poza Maderą, więc pozwolę sobie ten podpunkt zachować i polecać 🙂 Dzięki za komentarz i pozdrawiam!

  3. Bochenka a gdzie są jaskinie i kilometrowe korytarze w górach? I wodoospady pod którymi się przechodzi niczym Indiana Jones ? Zdecydowanie punkt nr 1 🙂

  4. Wszystko na trasie z Pico do Arieiro do Pico Ruivo. Jeśli nie biegasz po górach, to warto na całość przeznaczyć min 7 godzin. Polecam! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *