2

Wadi Ash Shab – turystyczna perła Omanu

Wadi Ash Shab znajduje się na szczycie listy z największymi atrakcjami Omanu. Nic dziwnego, bo jest to relatywnie łatwe wadi do zdobycia a do tego jest w stanie znęcić praktycznie każdy zmysł jaki posiadacie. Z tego artyułu dowiecie się jak dojechać do Wadi Shab, jak się przygotować i jaki jest poziom trudności w tym miejscu.

Blog o Omanie

Wadi Ash Shab (znane także jako Wadi Shab albo Wadi Shaab) znajduje się w regionie Al Sharqiyah. Ze względu na bliskość Mascatu, Wadi Shab jest bardzo popularną atrakcją nie tylko wśród turystów, ale także lokalnych. Wadi to jest (podobno) niezwykle zatłoczone w weekendy i dni świąteczne, dlatego warto wybrać się tam wcześnie rano, zanim tłumy z grillami zajmą sporą część tego wspaniałego miejsca. My rozpoczęliśmy naszą pieszą wycieczkę o 6 rano i to była doskonała decyzjna! Do jaskini, która jest główną atrakcją Wadi Shab dotarliśmy jako pierwsi tego dnia i byliśmy tam zupełnie sami.

Dojazd do Wadi Shab

Dojazd z Maskatu nie zajmie więcej niż 2 godziny. Sporo firm oferuje przejazdy z przewodnikiem do tego miejsca, zazywczaj łącząc je z krótką wizytą w Bimmah Sinkhole, naturalnym wgłębieniu wypełnionym krystalicznie czystą wodą. Dla nas był to pierwszy przystanek podczas objazdówki po Omanie.

Nocowaliśmy w samochodzie przy wybrzeżu, kilka kilometrów od Wadi Ash Shab. Miejsce niesamowite, wystarczająco daleko od drogi, by w spokoju cieszyć się szumem fal rozbijanych o skały. Obudziły nas ostre promienie wschodzącego słońca, dlatego dojazd na parking przy Wadi nie stanowił żadnego problemu.

Nocleg w Samochodzie w Omanie
Nocleg przy Wadi Shab Oman


Parking przy Wadi jest bezpłatny. Wadi znajduje się niedaleko głównej drogi, można tu dojechać każdym samochodem (napęd na 4 koła jest całkowicie zbędny). Przy parkingu znajduje się publiczna toaleta.

Chwilę po wschodzie słońca spotkać tu można wyłącznie osoby pracujące na budowie lub na mokradłach. Razem z nimi płyniemy prywatną łódką na wyspę, gdzie od razu pochłania nas rajski obszar Wadi. Przepłynięcie w obie strony to koszt 1 Riala (10 zł).

Schodzimy z łajby. Poza nami i 4 pracownikami znajdują się tu tylko osły i kozy. Jest pięknie!

Trekking po Wadi Shab

Przejście przez całą dolinę zajmuje ok, 40 min. Zależnie od poziomu wody, niektóre części mogą wymagać przepłynięcia. W grudniu musieliśmy płynąć ok. 5min, w dwóch basenach. Na końcu wyprawy czeka pełna wody jaskinia, do której trzeba wpłynąć przez szczelinę w skałach.

Spacer jest lekki i przyjemny, nie wymaga żadnych umiejętności wspinaczkowych. Bardziej przydadzą się tu te pływackie, choć poziom podstawowy wystarczy by dotrzeć do jaskini. Widoki zapierają dech. Wyciąganie aparatu co kilka kroków zdecydowanie spowalnia nasz krok, ale nie mamy innego wyjścia – doskonałe połączenie intensywnej zieleni palm, turkusowej wody, beżowych skarp i błękitnego nieba zdecydowanie prosi się o udokumentowanie. Z przyjemnością poddaję się tej presji.

Trasa jest dobrze oznaczona, choć czasami trzeba dwa razy spojrzeć którą stroną przejście będzie najbardziej komfortowe. Raczej trudno jest tu popełnić błąd, bo Wadi jest dość wąskie i prowadzi w jednym kierunku. 

Jest to pierwsze Wadi jakie odwiedzamy w Omanie. Wybór doskonały, bo mamy po nim ochotę na więcej. Pora dnia też była idealna. Gdy wracamy, na łódki czekają już pasażerowie dwóch autokarów turystycznych. Jak dowiadujemy się od kierowcy łódki, to i tak jest spokojny dzień.

Poziom trudności: 4/10 (bez umiejętnosci pływania nie można było dotrzeć do jaskini, po której także trzeba pływać). Wejście do jaskini było zalane i trzeba było niemal załkowicie sie zanurzyć. Sam trekking jest łatwy – płaski teren, bez konieczności wspinania. Dolina jest jak najbardziej dostępna dla dzieci.

Co zabrać do Wadi Shab?

  • pieniądze – 1 real od osoby na łódkę,
  • aparat – miejsce jest tak piękne, że będziecie chcieli zachować te widoki na dłużej,
  • krem z filtrem i nakrycie głowy (także w zimie),
  • obuwie do pływania – ułatwia chodzenie po kamienistym dnie, jednocześnie można się w nim wspinać,
  • plecak wodoodporny – miejscami trzeba pływać z całym dobytkiem,
  • wodę i przekąski.

łódka do wadi shab oman
wadi shab porady
oman podróż samodzielnie
oman wadi poradnik
Blog o podróżach Bliski wschód
Pływanie w Wadi Shab, Oman
Podróż po Omanie

To dopiero początek zapisków z podróży po Bliskim Wschodzie! Dołącz do mnie na Facebooku, by na bieżąco śledzić moje zapiski z podróży.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *