39

Jak szukać i jak znaleźć mieszkanie w Berlinie?

Jeśli zastanawiasz się nad przeprowadzką do Berlina, to pewnie zadajesz sobie pytanie jak znaleźć mieszkanie w Berlinie i bezskutecznie wpisujesz w wyszukiwarkę frazy: ‚tanie mieszkanie w Berlinie’, ‚wynajem mieszkania w Berlinie’ czy ‚szukam mieszkania w Berlinie’. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na najważniejsze pytania trapiące osoby, które chcą wynająć mieszkanie w Berlinie. Podpowiem także, na co uważać przy wynajmie mieszkania w Berlinie, an co zwrócić uwagę i jakie dokumenty będą potrzebne, jeśli chcecie podpisać umowę wynajmu w Niemczech. 

Przeprowadzka do Berlina, nowe mieszkanie, szkoła  czy praca to zawsze spore wyzwanie. Tym bardziej, że któregoś z tych elementów dopiero zaczynamy szukać. Tekst o szukaniu pracy w Berlinie rozpoczęłam stwierdzeniem, że nie jest łatwo. W wypadku mieszkania lub pokoju w Berlinie pewnie większość osób powiedziałabym to samo (historie o szukaniu mieszkania w Berlinie brzmią jak najlepszy horror, poważnie!), na szczęście moje doświadczenia są znacznie przyjemniejsze. Znaleźliśmy mieszkanie dość szybko i bez większych problemów.

W artykule dowiecie się gdzie szukać mieszkań i jaka lokalizacja Berlina jest najprzyjemniejsza do mieszkania. Na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie w Berlinie? Ile kosztuje wynajem pokoju czy kawalerki i na co uważać, jeśli nie chcecie paść ofiarą oszustwa. Jeśli szukasz mieszkania lub pokoju w Berlinie, to ten artykuł jest specjalnie dla Ciebie!

Szukanie mieszkania w Berlinie, kilka porad.

Szukanie mieszkania w Berlinie, kilka porad.

Ogółem widzieliśmy kilka mieszkań (głównie Programista) zanim na jakieś się zdecydowaliśmy. Popularną praktyką w większych miastach w Niemczech jest przeprowadzanie castingów na najemcę mieszkania. Tutaj jest podobnie- popyt jest dość spory, dlatego przed podpisaniem u mowy na wynajem trzeba się sporo nachodzić i naoglądać. Sytuacja na rynku nieruchomości wygląda tu znacznie inaczej niż w Polsce. Mieszkań się zazwyczaj nie kupuje, tylko właśnie wynajmuje, często przez wiele lat. Sporą różnicą jest także wyposażenie, które zastajemy na miejscu- w większości czekają na nas całkowicie puste mieszkania i biała tapeta w każdym możliwym miejscu. Brak wyposażenia to nie tylko brak szafy czy łóżka, ale także wszelkich sprzętów AGD i RTV- nie ma lodówki, pralki a czasami nawet zlewu. Z taką sytuacją nie spotkałam się nigdy wcześniej, tutaj okazuje się to być standardem. Trzeba mieć zatem na uwadze, że w pierwszych dniach mieszkania trzeba będzie wydać nieco większą gotówkę na urządzenie lokum. Bywa również tak, że poprzedni lokator odsprzedaje nagromadzone sprzęty i stajemy się ich właścicielami (nierzadko jest to warunek wynajmu).

Ze zgromadzonych w procesie poszukiwań mieszkania wiemy, że korzystne jest wynajęcie mieszkania spółdzielczego w Berlinie. Do tego trzeba mieć jednak pracę i zaświadczenie o zarobkach (wysokość jest zależna od spółdzielni, do której się udamy). Spółdzielnia wynajmuje nieumeblowane mieszkania na konkretny okres (rok lub 2) a w przypadku chęci rezygnacji, lokator jest zobligowany znaleźć innego zainteresowanego wynajmem tego mieszkania. Poza tym, można wynajmować od osób prywatnych lub pośredników.

Przed wynajęciem mieszkania pytajcie o możliwość dokonania meldunku. Będzie to przydatne nie tylko przy kolejnym poszukiwaniu mieszkania, ale także w innych procesach administracyjnych. Meldunek pozwoli Wam także na korzystanie z tańszego parkingu w okolicy Waszego mieszkania. Daje to też pewność, że wszystko jest legalne i nie narazicie się na niepotrzebne problemy.

Jak znaleźć mieszkanie w Berlinie

Mieszkanie w Berlinie.

Na początku warto oswoić się z kilkoma niemieckimi pojęciami: MIETEN to wynajem, UNTERMIETEN to podnajem a WOHNGEMEINSCHAFT (WG) to wynajem współdzielony, czyli możliwość wynajęcia pokoju a nie całego mieszkania.  Przydadzą się też pojęcia KALMIETE czyli podstawowa opłata, jaką musimy zapłacić za wynajem . NEBENKOSTEN to dodatkowe opłaty, czyli wszelkie rachunki i usługi dodatkowe, z których korzysta najemca. WARMMIETE to całościowy koszt wynajmu i opłat dodatkowych. Warmmiete to najwygodniejsza opcja, szczególnie na początek. Warto dokładnie sprawdzić co zawiera (np. czy jest tak także zawarta opłata za Internet).

Wynajem mieszkania w Berlinie ułatwi:

– znajomość języka niemieckiego,

– praca w Berlinie i zaświadczenie o zarobkach (3 ostatnie miesiące),

– kontakt do właściciela mieszkania, które ostatnio wynajmowaliśmy,

– brak zwierząt (choć o tym najmniejszych nie mamy obowiązku informować!),

SCHUFA– potwierdzenie naszej wiarygodności jako płatnika.

Lokalizacja

Jaka lokalizacja jest najlepsza do życia w Berlinie? To już zależy od Was. Im bliżej centrum tym drożej i dlatego na Mitte zapłacicie nieco więcej za tą samą przestrzeń mieszkalną.Moim zdaniem godne uwagi są Kreuzberg i Prenzlauer Berg (sama zamieszkałam w tej drugiej). Są tańsze i znacznie ciekawsze. Jeśli lubicie egzotyczną kuchnię, knajpki z winem i piwem, a mieszanka narodowościowa stanowi dla Was zaletę nie wadę- przyjrzyjcie się im z bliska, bo nie przypadkiem nazywane są dzielnicami alternatywnymi 🙂 (Prenzlauer Berg znajduje się w południowej części Pankow.)

Dzielnice Berlina.

Dzielnice Berlina.

Gdzie szukać mieszkania w Berlinie?

Ja korzystałam z kilku portali, na których codziennie pojawiają się nowe oferty:

– Immobilien,

– Immonet

WG-gesucht,

– eBay (i to tu chyba były najciekawsze oferty).

Zwróćcie uwagę, czy są to oferty prywatne czy agencje pośredniczące. Agencje potrafią sobie liczyć do dwóch miesięcznych opłat za pośrednictwo. Szukałam tu sporo, ale osobiście wynajęliśmy mieszkanie od firmy zarządzającej kilkoma nieruchomościami w Berlinie. Nie ma żadnej wstępnej opłaty za pośrednictwo. Czynsz jest nieco wyższy, ale wszystko jest bardzo przejrzyste, a mieszkanie jest gotowe do użytkowania- wchodzisz i mieszkasz, na czym mi najbardziej zależało. Od razu jest też internet (szokująco słaby, ale jest), niektórzy na podłączenie Internetu do nowego mieszkania w Berlinie czekają ponad miesiąc. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o omawianej firmie, skontaktuj się ze mną przez Facebooka. Wynajmowanie przez pośrednika jest droższe, ale ma kilka zalet: nie wymagają SCHUFA, nie wymagają wcześniejszego zameldowania, umowa wygasa po 6 miesiącach, mieszkanie jest umeblowane, nie ma wielu formalności, nie trzeba malować mieszkania przy wyprowadzce, jest Internet. Często dostaję pytania dot. polskich serwisów pośredniczących w wynajmie mieszkań w Berlinie. Chodzi tu o fora i tym podobne strony polskojęzyczne, na temat których nie miałam okazji wyrobić sobie zdania, więc niestety nie pomogę w tej kwestii.

Niestety serwis airbnb w Berlinie ma bardziej ograniczony zasięg i obecnie można jedynie wynajmować pokoje, a nie całe mieszkania jak to było wcześniej.

Uwaga na oszustów!

Korzystaliśmy z wielu portali z ogłoszeniami i wiele razy dostaliśmy odpowiedź od oszustów. Okazuje się to być dość powszechną praktyką. Jeśli mieszkanie jest bardzo łądne i wyjątkowo tanie- warto zachować czujność. Jeśli w pierwszym mailu ktoś poprosi nas o skan dokumentów i przesłanie zaliczki- miejcie pewność, że nie trafiliście na uczciwego wynajmującego. Słyszałam też o przypadkach otrzymania klucza, który nie pasował do drzwi oglądanego mieszkania. Nieufność będzie tu dobrym doradcą 🙂

Aktualizacja: Niestety, kolejny raz ktoś mi mówi, że padł ofiarą oszustwa, przesłał pieniądze i nigdy nie zobaczył mieszkania. Naprawdę, uważajcie, bo oszuści mieszkaniowi w Berlinie są bardzo wysublimowani i jeśli ktoś nie zna realiów wynajmu mieszkań tutaj, to niestety może się naciąć.

Podpisanie umowy i zaliczka

Zaliczki wymaga każdy. Nie jest ona mała, dlatego przyjechanie do Berlina bez żadnych oszczędności nie jest dobrym pomysłem. W ogłoszeniach widnieją zaliczki od 700 do 2000E, w zależności od mieszkania, które chcemy wynająć. Umowa może być długa i zawierać kilka dodatkowych dokumentów, które właściciel ma obowiązek Wam dostarczyć (jak np. informacja o zakazie pobierania i rozpowszechniania plików w Internecie). Czytajcie uważnie! 🙂

W Madrycie wynajęłam mieszkanie przez Internet, z Polski, bez oglądania. I było to najlepsze mieszkanie w jakim mieszkałam. Tutaj bym się nie odważyła, bo zdjęcia bardzo odbiegają od zastanej rzeczywistości (grafików mają świetnych!). Jeśli możecie, przyjedźcie osobiście na oglądanie mieszkania 🙂

Obecnie szukam nieco większego mieszkania, ale także na Prenzlauer Berg, które uwielbiam. Łączę się zatem z Wami w poszukiwaniach! 🙂

Meldunek

W Niemczech spotkacie się z obowiązkiem meldunkowym. W praktyce oznacza to, że musicie się rejestrować w każdym mieszkaniu,, w którym faktycznie mieszkacie i jesteście zapisani na umowie najmu. Obecnie biura meldunkowe w Berlinie są przeładowane i można czekać kilka miesięcy na termin meldunkowy, kiedy to każdy musi się osobiście stawić w wybranym urzędzie. Na stronach urzędów można także „polować” na okazję, kiedy ktoś zrezygnuje ze swojego miejsca i można je szybko zająć. W teorii, dopisać się do kolejki oczekujących musicie się w przeciągu 14 dni od zamieszkania w danym miejscu. Czasami pytacie mnie, co w wypadku, gdy właściciel mieszkania nie zezwala na meldunek, a jedynie na przebywanie w swoim mieszkaniu. Nie spotkałam sie osobiście z taką sytuacją i nie uważam, by było to normalne w mieście, gdzie jest obowiązek meldunkowy. Odradzałabym wynajem mieszkań od takich osób. Więcej informacji znajdziecie na tej stronie.

Jeśli macie samochód, on także może zostać „zameldowany” w miejscu Waszego zamieszkania, dzięki czemu przysługuje Wam naklejka na szybę. Dzięki temu, opłatę parkingową w Waszej strefie otrzymujecie na 2 lata za niewielką opłatą, zamiast uiszczać ją każdorazowo, co jest znacznie droższe. Czytaj także: Samochodem do Berlina – opłaty, parkingi itp.

Po więcej informacji zapraszam na mojego Facebooka, gdzie publikuję informację o nowych artykułach dot. życia w Berlinie.

39 Comments

 1. Cieszę się, że się przydają 🙂 Powodzenia w ewentualnym szukaniu 🙂

 2. Przydatne informacje!
  Jestem na etapie poszukiwania mieszkania w Berlinie i czy nadal polecasz Berlin99?

 3. Hej. To zależy, jeśli masz sporo czasu na poszukiwanie, rozejrzyj się, może uda Ci się wynająć od osoby prywatnej. Berlin99 jest droższy, ale zdecydowanie wygodniejszy. Fajnie się z nimi współpracuje, w przypadku jakichkolwiek problemów z mieszkaniem przychodzą do nas elektrycy itp. Powodzenia!

 4. Dzięki!
  Prywatnie przez ebay? Airbnb? Jeśli możesz podpowiedziec będę wdzieczna za info.

 5. ebay – tak, airbnb – na krótką metę, jeśli chcesz wynająć na dłużej, to to jest najdroższa opcja. Powodzenia 🙂

 6. hej,szukam mieszkania z rodzina pilnie w berlinie.berlin 99 nadal godny polecenia?

 7. Czy orientujecie sie czy popularne jest oglaszanie mieszkan w gazetach i czy warto probowac szukac w ten sposob?

 8. @Beamika Przyznam się, że od dawna nie korzystałam z takiej formy ogłoszeń, więc nie wiem. W Internecie jest tego tak dużo, że nie miałam potrzeby szukania mieszkań w Berlinie w gazecie. Powodzenia!

 9. @basia bielawa Moja opinia na ich temat się nie zmieniła: bardzo wygodni, ale całkiem drodzy. Idealni na początek, gdy chcemy szybko znaleźć mieszkanie w Berlinie. Jeśli masz więcej czasu – warto rozejrzeć się też w innych miejscach.

 10. Bochenka, Berlin99 wcale nie jest taki drogi 🙂 w porownaniu z agencjami. Maja naprawde przyzwoita oferte.

 11. @Karolina Oczywiście, zależy do czego porównujemy, można wynająć mieszkanie od firmy, która po prostu chce nas okraść nie oferując nic w zamian. Pytanie tylko po co? 🙂 Jesteśmy obecnie na etapie szukania mieszkania (bez pośpiechu, bez stresu) i większy metraż można znaleźć za 200 euro mniej, choć oczywiście bez mebli. Wszystko jest kwestią wymagań i priorytetów 🙂

 12. Ja dopiero we wrześniu przeprowadzam się do Berlina więc jestem trochę zielony ale dzięki za te wszystkie info wcześnie które wrzuciłaś-na pewno bardzo Mi się przydadzą.A mam pytanie bo widzę na stronie firmy od której wynajmujesz mieszkanie cenę np.2 pokoje-750€ czy to jest końcowa cena czy coś jeszcze doliczają do tego?Z góry dzięki za info

 13. @luki138 to cena końcowa (nawet Internet jest w cenie). Widzę, że robię tej firmie niezła reklamę, choć nie do końca na to zasługują, ale to już mówiłam – są drodzy, choć to bardzo wygodna usługa. Jeśli masz więcej czasu, rozejrzyj się i poszukaj w innych miejscach, powinno byś taniej. Ja jestem obecnie na etapie szukania nowego mieszkania, ale trudno jest znaleźć coś sensownego, więc wynajem od firmy oszczędza czas i często pieniądze… :/ Znalezienie mieszkania w Berlinie to poważne wyzwanie 🙂

 14. I jeszcze jedno(pewnie głupie pytanie:))ale czy wynajmując od tej firmy, na stronie podane są ceny za wynajem całego mieszkania obojętnie ile osób tam mieszka?

 15. @luki138 Umowa mówi ile osób tam mieszka.I tego warto się trzymać 😉

 16. dopiero po napisaniu przeczytałem że już odpisałaś dzięki.Niestety nie mam możliwości wcześniejszego przyjazdu do Berlina i szukaniu mieszkania więc chyba wolę zapłacić więcej na 6 miesięcy a potem sobie szukać

 17. Witam. Milo poczytac tak przydatne informacje. Mam w sumie pytanie, jest szansa, ze by wynajac mieszkanie nie pracujac jeszcze i nie majac zameldowania? Polecasz na poczatek wlasnie ta firme? Szczerze powiem, ze z szukaniem mieszkabia nie majac jeszcze pracy jest okropnie ciezko. Moza ta firma jest jakims wyjsciem. Bede wdzieczna za odpowiedz.

 18. @Sara – zdecydowanie. Nie polecam ich, gdy ma się inne możliwości, ale byłam w takiej samej sytuacji jak Ty i znalazłam mieszkanie od ręki. Takich firm jest sporo, są droższe, ale nie mają żadnych wymogów meldunkowych. Powodzenia!

 19. Szukam mieszkania od wrzesnia. Czy sa jakieś strony polskie na których znajdę ogłoszenia ze zdjęciami?
  POzdrawiam

 20. @Łukasz P. Spotkałam się z takimi, ale nie polecam. Są to zazwyczaj mieszkania robotnicze, raczej nic ciekawego.

 21. Świetny tekst, dziękuję. Ile wg Twoich doświadczeń powinno kosztować przyzwoite mieszkanie 2 pokojowe bez mebli w Charlottenburg lub w podobnej spokojnej dzielnicy nie na obrzezach?

 22. @agata chciałabym pomóc, ale nigdy tam nie szukałam, więc nie wiem. Zakładam, że jest tam relatywnie tanio, ale to tylko moje wyobrażenia na temat tej części Berlina. Powodzenia 🙂

 23. Mnie również zainteresowała firma, od której wynajmujesz mieszkanie. Niestety nie znam języka, przyjeżdżam do BB, by się go nauczyć. Podpowiesz, jak załatwić z tą firmą wszelkie formalności? Pozdrawiam.

 24. @Basia Najlepiej się z nimi skontaktować i zapytać. Powodzenia przy szukaniu mieszkania 🙂

 25. Bochenko! Szukam mieszkania w Berlinie minimum dwu-pokojowego, koniecznie z meldunkiem. Raczej za niezbyt wygorowaną kwotę. Może być Pankow, Marzahn, Lichtenberg czy okolice. Może mógłbyś pomóc w tej kwestii, nawet za wynagrodzeniem? Bardzo zależy mi na czasie a niemiecki u mnie lichy… Mariusz

 26. Bardzo fajnie i mądrze podane informacje, dziekuje za nie i prosze o wiecej 😉
  Czy możesz polecić inne strony o Berlinie o podobnym charakterze, tzn aktualne i rozważne wskazówki dla chcących się tam przeprowadzic?
  Pozdrawiam jezcze z PL 😉

 27. @Mariusz, zameldować się musisz tak czy siak w Niemczech. Bardzo chętnie bym pomogła, ale nie zajmuję się czymś takim, a obecnie sama szukam mieszkania tutaj, więc temu poświęcam wolne chwile. Zwróć też uwagę na transport publiczny w dzielnicach, o których piszesz, nie zawsze będzie tam łatwo dojechać (np. w nocy), ale oczywiście, cena za wynajem będzie znacznie niższa. Powodzenia!

 28. @Aga Nie chciałabym polecać stron, z których sama nie korzystam, bądź takich, z którymi mam złe doświadczenia. Co do wskazówek, ja nie przeprowadziłabym się bez pracy, ale to powód czysto racjonalny – finansowy. Znam jednak wiele osób, które przyjechały tu na kursy językowe itp. i dopiero później szukały pracy, ale mogły sobie na to pozwolić.

  I rada najważniejsza – uwaga na oszustów! Jest ich naprawdę ogromna ilość. Nigdy nie wysyłaj pieniędzy do nikogo przed podpisaniem umowy! Nawet jeśli widziałaś mieszkanie, nie płać bez dokumentów. Brzmi logicznie, a nadal słyszę o nowych przypadkach osób oszukanych na duże kwoty pieniędzy. Pozdrawiam!

 29. Dziękuję Pani bardzo za te przydatne informacje! Czuję się tu (Bestensee) bardzo zagubiona, a już się, dzięki temu tekstowi, troszkę uspokoiłam 🙂 pozdrawiam!

 30. Witaj
  Mam pytanie, chciałabym wyjechać do Niemiec za pare miesięcy, póki co czytam i orientuje się jak to wszystko powinno wyglądać. Powiedz mi czy jest możliwość znalezienia najpierw mieszkania z meldunkiem a później pracy ? Czy odrazu na start trzeba mieć przy poszukiwaniu mieszkania zaświadczenie o zarobkach ?

 31. Z tego co się orientuję, najłatwiej będzie znaleźć mieszkanie na krótki okres. Jeśli „domeldowujesz” się do mieszkania, które już jest przez kogoś wynajmowane (mąż, siostra itp) to też nie powinno być większego problemu. Powodzenia!

 32. mam pytanie. jak wyglada sprawa z oplatami. Chodzi mi o porownianie z Polska.
  czy jak przestajesz placic to jaka jest procedura wowczas , ktos cie moze wyrzucic itp. , po jakim czasie ? jaka kaucje trzeba dac ?

 33. @dardar Opłaty za mieszkanie są tu zazwyczaj wyższe niż w Polsce, choć nigdy nie mieszkałam np. w warszawie. Co do procedur o które pytasz, to nie mam pojęcia, nigdy nie musiałam tego sprawdzać.

 34. miło że znajdują się osoby takie jak Ty, które z dobroci serca pomagają innym,
  twój post jest bardzo przydatny 🙂 Gratuluje jesteś super osobą. dzięki przywracasz wiarę w ludzi:)

 35. Bardzo przydatne informacje, mieszkania do wynajęcia w Berlinie przeważnie są niezłe jednak trzeba uważać na oszustów.

 36. Witam.Mam pytanie,rozumiem,że firmy wynajmują na okres 6 m-cy,ale co potem?Czy istnieje możliwość przedłużenia umowy,czy należy szukać kolejnego mieszkania?Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *