8

Tanie loty i przejazdy – wszystko, co musisz wiedzieć by było jeszcze taniej.

Koszt podróży zazwyczaj zależy od nas samych. Znaczący wpływ mają tu także ceny w miejscu, do którego podróżujemy, ale tutaj także możemy kierować się rozwagą i wybierać produkty lokalne, kupować w marketach itp. O tym będzie następnym razem. Drogie podróżowanie jest w moim odczuciu nudne i mało angażujące. Tanie podróżowanie to coś, co można robić z pasją. Dziś słowo o cenach lotów i przejazdów oraz o tym, gdzie i jak szukać tych najtańszych.

Jak zabrać się do szukania tanich lotów?

Jak zabrać się do szukania tanich lotów?

By podróżować trzeba mieć czas i pieniądze (i za te pieniądze mogę zostać zlinczowana, wiem). Nie wyobrażam sobie jednak wyjechania w świat z pustym portfelem. A z pewnością czułabym się niekomfortowo i nie do końca bezpiecznie. Kilka złotych/euro/dolarów w kieszeni zawsze warto mieć. Z czasem nie da się już tak łatwo polemizować- nie polecimy do Azji na weekend (chyba, że jesteście Anglikami latającymi na imprezy na Phuket, to można;).  Jak dobrze wiemy, gdy są pieniądze to jest czas, gdy jest czas to krucho z pieniędzmi. W moim wypadku jest to największa przeszkoda. Czas też znacznie wpływa na cenę transportu- te weekendowe zawsze są najdroższe, czasami 2-3-krotnie droższe niż loty w środku tygodnia. Z braku dni wolnych w pracy, wyjazdy weekendowe zdarzają mi się coraz częściej.

tanie podróżowanie po świecie

Jak tanio podróżować po świecie? Fot. Magda, Indie 2014

Gdzie szukać tanich biletów lotniczych?

Do wyłapywania tanich biletów lotniczych i autokarowych (pociągi rzadko proponują promocyjne ceny) najlepiej sprawdza się Facebook, gdzie można śledzić portale, które najszybciej informują o promocjach. Trzeba mieć na uwadze fakt, że na skorzystanie z „perełek” mamy niewiele czasu- biletów jest kilka i znikają w zastraszającym tempie. Przyznam, że bardzo rzadko udaje mi się kupić bilet w promowanej cenie. Z własnego doświadczenia najbardziej polecam strony:

 • Fly4Free.pl – ogromna ilość ofert i aktywna społeczność dzieląca się ofertami na forum portalu (także inne wersje językowe, warto śledzić);
 • Loter.pl – promocje + wyszukiwarka;
 • Mlecznepodroze.pl – mniej niż Fly4Free, ale także można na coś trafić.

Jeżeli samodzielnie chcemy wybrać cel podróży i datę, najlepiej sprawdzą się wyszukiwarki i porównywarki cen, polecam:

Do ceny lotu trzeba także doliczyć koszt dojazdu do lotniska. Lot za 70zł nieco podrożeje, jeżeli wylot jest z Warszawy, a mieszkamy w Szczecinie. Dlatego warto też śledzić rozkład lotów linii lotniczych, obsługiwanych przez lotniska w pobliżu nas. A jeśli często korzystamy z usług jednej linii- dobrym rozwiązaniem będzie karta członkowska, której koszt zwróci się po 4-5 lotach (jak Wizz Discount Club od WizzAir). Jeśli chodzi o wyszukiwarki na stronach linii lotniczych, godne polecenia jest EasyJet, która pozwala na przeglądanie cen lotów w widoku 3-dniowym, 3-tygodniowym i rocznym, co bardzo ułatwia znalezienie najkorzystniejszej opcji- warte uwagi szczególnie przez osoby z okolic Krakowa i Berlina. Dodatkową ciekawostką na stronie jest opcja „zainspiruj mnie” gdzie na na mapie zobaczymy kiedy i gdzie warto polecieć (także wyszukiwarka lotów weekendowych), by nie nadwyrężyć portfela.

autobus w indiach

Tanie podróżowanie. Indie 2014

Podróżowanie to nie tylko samoloty. Pociągi, autobusy i busy to nieco wolniejszy środek transportu, ale często okazuje się tańszy i dociera do mniejszych miejscowości. Na Polskim rynku tanimi cenami odznacza się Polski Bus, który zatrzymuje się nie tylko w różnych miastach w Polsce, ale dociera także do: Berlina, Bratysławy, Pragi, Wilna i Wiednia. Całkiem atrakcyjne destynacje, prawda? A dotrzeć do nich można już za kilkanaście złotych. Są też pociągi, aczkolwiek przejazdy w Polsce mogą być trochę czasochłonne. Ale poczekajmy, niech rozpędzi się Pendolino…

Nie można zapomnieć także o podróżowaniu za grosze lub za darmo, czyli autostopem. Z mojego doświadczenia autostop świetnie sprawdza się na Węgrzech, w innych krajach napotykałam na większe problemy. Bezpieczną opcją jest także umawianie się na wspólne przejazdy za pośrednictwem portalu BlaBlaCar.

Autostopem przez Europę 2011

Autostopem przez Europę 2011

Jeśli już wiemy, gdzie szukać tanich lotów i przejazdów, warto pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie znacznie obniża koszty podróżowania.

1. Podróże first minute & last minute

Większość przewoźników wypuszczając pulę biletów oferuje kilka z nich w niższej cenie. Z czasem bilety te drożeją, dlatego może się okazać, że w tym samym samolocie siedzą osoby, które za bilet zapłaciły 100, 200 i 900zł. Nie jest to oczywiście regułą; bilet może równie dobrze potanieć na chwilę, ale to zdarza się znacznie rzadziej i nie są to tak znaczne zmiany jak w przypadku wzrostu ceny.  Kilka dni przed datą lotu/odjazdu bilet może potanieć, gdy bilety są wyprzedawane z powodu braku chętnych. Na niektórych lotniskach (nie wiem, nie testowałam) funkcjonuje „stand-by”, czyli wyprzedawanie miejscówek na kilka minut przed odlotem. To świetna opcja dla bywalców lotniska 😉

2. Lista miejsc do odwiedzenia

Nastawiając się na wakacje w konkretnym mieście możemy mieć trudności ze znalezieniem okazyjnych biletów. Warto jednak przygotować sobie listę miejsc, które chciałoby się odwiedzić, z podstawowymi informacjami, jak roczna zmiana temperatur, cena dojazdu z lotniska itp. Po ukazaniu się biletów w atrakcyjnej cenie łatwiej będzie podjąć szybką i zdecydowaną decyzję dot. kupna biletu. Obecnie na mojej liście znajdują się (większość z nich trwale): Tajlandia, Kuba, Hiszpania, Włochy.

3. Łączenie różnych linii lotniczych i przewoźników

Zazwyczaj łączenie przelotów różnych firm na jednej trasie oznacza niższą cenę. Trzeba jednak mieć na uwadze, aby na przesiadkę było nieco więcej czasu (jak dla mnie min. 3-4 godziny, w zależności od trasy). Jeżeli łączony lot obsługiwany jest przez jedną firmę, mamy (większą) pewność, że nasz bagaż zostanie prawidłowo przekazany między samolotami, a w wypadku ewentualnego spóźnienia pierwszego samolotu- przewoźnik będzie na nas czekał.

Samolot nad Ibizą 2012.

Samolot nad Ibizą 2012.

4. Bagaż podręczny

Tanie linie lotnicze w cenie biletu pozwalają jedynie na zabranie na pokład bagażu podręcznego. Ryanair pozwala także na  dodatkowy bagaż wielkości damskiej torebki. Nikt oczywiście nie wylicza tego co mamy na sobie, a z oszczędności można mieć nieco więcej, niż zalecają styliści mody. Większość linii pozwala na zabranie na pokład torby z zakupami z lotniska, ale o to pytajcie już na konkretnym lotnisku- można się niemiło zdziwić.

Większy bagaż można wziąć po uniszczeniu dodatkowej opłaty. I w tym obszarze także można nieco oszczędzić- dobierając bagaż już na etapie bukowania; na lotnisku dopłata będzie znacznie wyższa.

5. Ubezpieczenie

Ubezpieczenie proponowane jest przy każdym bukowaniu biletu na stronach tanich linii lotniczych. Nie jest to duży koszt, ale warto się zastanowić, czy jest to zakup warty przysłowiowej świeczki. Osobiście zawsze mam ubezpieczenie Euro26 (wersję Sport, ubezpieczenie klasyczne nie uznaje zwichnięć i skręceń!), na dalsze wyjazdy korzystam z ubezpieczeń turystycznych (AXA lub PZU).

6. Podróże poza sezonem

W sezonie pogoda jest idealna, a wszystkie atrakcje dostępne. Jednak zawsze wiąże się to  z wyższą ceną, także w przypadku biletów lotniczych. Warto przemyśleć, czy poza sezonem (albo w okresie tzw. niższego sezonu) warunki nie są równie atrakcyjne. Osobiście wolę podróżować poza sezonem, kiedy jest mniej turystów, a koszt wakacji jest znacznie niższy.

7. Kraj wylotu

Ceny lotów zależą od milionów przyczyn (od dawna próbuję rozgryźć ten algorytm!). Jednym z czynników generujących cenę jest zasobność mieszkańców kraju, w którym rozpoczyna się nasza podróż. Dlatego często przelot Warszawa-Frankfurt-Bangkok będzie tańszy niż Frankfurt-Bangkok. I tu warto uważać! Kupując łączony lot i pomijając któryś z przelotów- tracimy prawo do wejścia na pokład kolejnych samolotów!

Podobnie jest z przejazdami autokarowymi. Przykład: kupowałam bilet Berlin-Praga. Na czeskiej wersji językowej bilet był znacznie tańszy niż na wersji anglo czy niemieckojęzycznej. Warto sprawdzać!

8. Kolonizatorzy i emigranci

Planując wyprawę do krajów afrykańskich, azjatyckich czy krajów Ameryki Łacińskiej czy Południowej, warto wziąć pod uwagę dawne kolonie i duże grupy emigrantów reprezentujące dany kraj. Przeloty z tych miejsc są znacznie tańsze. Dlatego też do Indii tanio polecimy z UK, a do Maroko z Hiszpanii. Dzięki często podróżującym emigrantom, do UK z Polski polecimy nieco taniej, a do Ameryki Południowej warto wylecieć z Madrytu.

9. Czartery

Biura podróży sprzedają wolne miejsca w samolocie, których nie zapełnili klienci biura. Dzięki temu, możemy polecieć za naprawdę niewielkie pieniądze. Jest to oczywiście opcja last minut, czyli nie rzadko „za pięć dwunasta”. Zaletą czarterów jest to, że nie pokrywają się ze stałym grafikiem lotniska, więc możemy polecieć w miejsce, do którego nie docierają klasyczni przewoźnicy.

Skrzydło samolotu

Lot do Paryża 2006

10. Które lotnisko

Niektóre miasta mają więcej niż jedno lotnisko, trzeba wówczas dokładnie wiedzieć na które się wybieramy (może nie pomyślałabym, że to takie ważne, gdybym kiedyś nie pojechała na nie to lotnisko w Dusseldorf. Właściwe było 60 km. dalej). Ważna jest także odległość lotniska od centrum miasta, do którego chcemy dojechać. Często lot nieco droższy oszczędzi nam 10-20 Euro na dojeździe do miasta (jak w Barcelonie czy Paryżu).

11. Ciasteczka

Niektóre firmy lubią śledzić nasze ruchy na swoich stronach i dokładnie wiedzą, które loty nas interesują. Nic dziwnego, że gdy już jesteśmy zdecydowani na zakup, cena minimalnie skacze. Na ostatnim etapie nie będziemy się przecie wycofywać! I kupujemy po zawyżonej cenie. A wystarczy wyczyścić ciasteczka w naszej wyszukiwarce by mieć pewność, że przewoźnik nie igra z naszym portfelem.

 A poza tym, warto mieć otwarty umysł i nie tak bardzo napięte plany- przy tanim podróżowaniu może wydarzyć się niemal wszystko… 🙂

Jakieś inne pomysły na tanie latanie i tanie jeżdżenie?

8 Comments

 1. Bardzo bardzo fajny poradnik!
  Co do ubezpieczeń, warto pomyśleć też o ubezpieczeniu podróżnym od opóźnień samolotów. W przypadku łączonych lotów jest niezastąpione, bo nie zawsze linie poczuwają się do swojego obowiązku. Uwaga, bo nie każde podróżne ubezpieczenie oferuje taki pakiet, nawet jeśli „niby” oferuje…

 2. Słuszna uwaga, choć nigdy nie korzystałam (i na szczęście nigdy nie musiałam tego żałować). Zdaje się, że ten problem pojawia się w momencie korzystania z ofert różnych przewoźników. Kiedyś Air France przy locie łączonym czekało na mnie, ale tam chodziło dosłownie o kilka minut.

 3. Tak, zdecydowanie dotyczy to lotów łączonych różnych przewoźników, lub po prostu naszej dalszej podróży. Nam niestety takie ubezpieczenie się przydało…
  Przykład, ktoś leci na jakąś wyspę, ale jego lot jest opóźniony o 6h… a tam czeka (choć nie poczeka) prom na inną wyspę, który pływa raz na 3 dni… i kaplica 🙂
  Oby jak najmniej takich sytuacji, ale przezorny zawsze ubezpieczony! 🙂

 4. Zawsze staram się maksymalnie oszczędzać na biletach, choć domyślam się, że do czasu takiej właśnie sytuacji 😉

  Za miesiąc mam lot łączony, na wyspę własnie. Nie mam ubezpieczenia. Zaciskam kciuki….

 5. Bardzo cenne wskazówki. My boimy się lotów łączonych. Stawiamy raczej na bezpośrednie. Rozglądamy się nie tylko za tanimi lotami, bo zdarza się, że i tradycyjni przewoźnicy mają świetną cenę, a wyższy komfort.

 6. Naprawdę ciekawe porady, które warto jest wziąć pod uwagę planując wylot, ale w sieci jest jeszcze możliwość korzystania z wyszukiwarek lotów, to też powinno pomóc, a przynajmniej przy rozeznaniu się w tym, jak wyglądają połączenia lotnicze i ile kosztują.

 7. Najlepiej chyba korzystać z wyszukiwarek tanich połączeń. Można wtedy zobaczyć jakie są różnice lecąc z przesiadką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *