0

Spreewald – idealne miejsce na kajak. I to z listy UNESCO!

Od kiedy mieszkamy w Berlinie tak bardzo skupiliśmy się na tym mieście, że nie mieliśmy ani potrzeby ani okazji odkrywania innych zakątków Niemiec. Aż do momentu, gdy szukaliśmy miejsca na krótki spływ kajakowy. W ten sposób odkryliśmy piękny fragment Niemiec – Spreewald. Zapraszam Was na majowy weekend do Lubbenau!

Spreewald to region znajdujący się w Brandenburgii, na południe od Berlina (ok. 100 km), niedaleko polskiej granicy. Na skutek zlodowacenia, rzeka Szprewa (Spree) podzieliła się na mnóstwo małych kanałów, po których dziś można pływać łódkami i kajakami. Między kanałami znajdują się mniejsze lub większe miasta, gdzie ze względu na geografię miejsca, nie funkcjonuje komunikacja samochodowa. Jeździ się tu rowerami i pływa wspomnianymi właśnie kajakami i łódkami. I jak zaznaczyłam w tytule – Spreewald znajduje się na liście UNESCO od 1991 roku.

Spreewald

W kajaku z ważką na szczycie kapelusza (której prawie nie widać ;).

Ale nie tylko kajakami Spreewald stoi! Lokalną specjalnością są przetwory z ogórków! 😀 Brzmi banalnie i mało egzotycznie, ale takiej dumy z małego, zielonego warzywa na taką skalę jeszcze nie widziałam. Miód pod każą postacią to kolejny produkt regionalny ze Spreewaldu 🙂

Jechałam tam z pewną obawą, że jest to biwak dla niemieckich rodzin z dziećmi i emerytów. I coś w tym jest, bo są to główne grupy docelowe campingów, ale dodaje to ogromnego uroku takiemu miejscu – jest spokojnie, cicho, czysto i pięknie. Mnie to miejsce oczarowało.

Spreewald kajaki

Rolki, na których można przetoczyć kajak.

Spreewald

Spreewald 2016.

Kajaki w Spreewaldzie

Spreewald 2016.

Lubbenau Spreewald kajaki

Spreewald 2016 (Lubbenau).

Cena za rozbicie namiotu na polu namiotowym: 4 euro za namiot + 8,5 euro/os./doba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *