1

Wynajem samochodem w Maroku – garść porad

Ile kosztuje wynajęcie samochodu w Maroku? Czy warto w ogóle wynająć samochód w Maroku? Ile kosztuje benzyna w Maroku? Czy jazda samochodem w Maroku jest bezpieczna? Czy w Maroku są dobre drogi? Za co można dostać mandat w Maroku? Gdzie parkować samochód w Maroku? Jeśli szukacie odpowiedzi na te i inne pytania związane z samochodem w Maroku, to w tym artykule znajdziecie na nie odpowiedzi. Zapraszam na naszą podróż samochodem po Maroku!

Jazda samochodem w Afryce to ciekawe doświadczenie i w tym artykule będę się starała Was przekonać do wynajmu samochodu, jeśli planujecie podróż do Maroka. Wynajem auta jest relatywnie tani, cena benzyny także nie powinna Europejczyka przerazić. Przed wyjazdem naczytałam się sporo o warunkach jazdy, o problemach z policją w Afryce i niebezpieczeństwach czekających na białych kierowców…

Samochodem po Maroku

Samochodem po Maroku

WYNAJEM

Podróże samochodowe to nie do końca nasza domena, ale ilość miejsc, które chcieliśmy zobaczyć w bardzo krótkim czasie wykluczała podróże transportem publicznym. Samochód wynajęliśmy przez pośrednika, z niewielkiej, lokalnej firmy Holiday Inn Car. Nie mieliśmy wielu informacji na temat marki i stanu auta, spodziewaliśmy się naprawdę wszystkiego.

Na lotnisku czekał na nas młody mężczyzna z napisanym na kartce nazwiskiem Programisty (pierwszy raz ktoś na nas czekał na lotnisku z kartką!!! <3 ). Nowy przyjaciel nie mówił po angielsku, ale każdy wiedział co ma robić, więc bariera językowa nie stanowiła problemu. Pokazano nam nowy model Fiesty, co było dla nas bardzo miłym zaskoczeniem! Mimo problemów związanych z limitami na karcie i niemożliwością nałożenia blokady na okoliczność uszkodzenia auta, firma znalazła rozwiązanie nawet na tak niekomfortową okoliczność (w bardzo podobnej sytuacji we Włoszech odmówiono mi wydania auta, przejmując dość wysoką zaliczkę!). Zapłaciliśmy niewielkie, bezzwrotne ubezpieczenie i pojechaliśmy na podbój Afryki!

Cena wynajmu auta w Maroku na 3 dni, odbiór na lotnisku, oddanie na dworcu autobusowym: 85 euro + 15 euro ubezpieczenia (wynik blokad na karcie). Paliwo na całą trasę kosztowało nad ok. 50 euro. Polskie prawo jazdy jest akceptowane w Maroku, nie ma obowiązku wyrabiania prawa jazdy międzynarodowego!

JAZDA

Jazda samochodem w Maroku

Jazda samochodem w Maroku

 

Zacznę od trasy, którą przebyliśmy, bo to na niej bazuje cały ten tekst.

Stan dróg w miastach i między nimi jest zadziwiająco dobry. Dopiero w terenach górskich i w niewielkich miastach ulice są niewykończone, klejone i bardzo wąskie. Należy także uważać na wyrwy i kamienie leżące na drodze, nie jest to jednak coś, czego nie ma w Polsce, więc my czuliśmy się jak ryby w wodzie 😉

Największym problemem dla nas były ograniczenia prędkości, które w wielu miejscach były całkowicie niewiadome i poruszaliśmy się wraz z lokalnymi, zupełnie nie rozumiejąc dlaczego, bo nigdzie nie było znaku ograniczającego prędkość, bądź ściągającego te ograniczenia. Znaki umieszczane są  nieregularnie i czasami bez żadnej logiki (ograniczenie 100 jest na kilka metrów zmieniane na 20 itp.).

Maroko jest królestwem rond! Skrzyżowania o ruchu okrężnym występują zarówno w miastach jak i poza nimi, czasami na prostej drodze, którą dziennie przebywają dwa samochody, wielbłąd i osioł…  I tu nawyk, którego warto się nauczyć! Wjeżdżając na rondo należy zapomnieć o prawym kierunkowskazie. Marokańscy kierowcy wjeżdżają na rondo z lewym migaczem, gdy chcą skręcić w lewo i sygnalizują zjazd z ronda przez zaniechanie używania tej sygnalizacji.

W ciągu dnia nie ma wymogu używania świateł samochodowych. W nocy większość kierowców doświetla drogę światłami długimi, bez których jazda byłaby bardzo utrudniona. I choć nie planowaliśmy jazdy po zmierzchu, to zazwyczaj tak właśnie robiliśmy. Trzeba być bardziej czujnym, choć nie spotkaliśmy żadnego wielbłąda czy osła, przed którymi ostrzegają fora internetowe.

PARKINGI

Parkowanie samochodu w Maroko

Parkowanie samochodu w Maroko

Zawsze parkowaliśmy przy ulicy, gdzie tylko nie było takiego zakazu i gdzie stały samochody lokalnych. Teoretycznie są one darmowe, ale w większości przypadków nad obszarem przy krawężniku czuwa opiekun, który będzie miał „oko” na nasz samochód. Nie znaczy to wcale, że nic mu się nie stanie i że po naszym powrocie nadal będzie tam stał. W większych miastach osoby te da się poznać po kamizelce odblaskowej. Za godzinę takiego parkingu powinniśmy zapłacić ok. 1 euro/godz. Tylko raz byliśmy na parkingu oficjalnym, na którym wydawano bilecik za opłatę – tutaj kosztowało nas to tylko 0,1 euro, ale kto będzie za ~4 zł ryzykował kradzieżą auta z wypożyczalni (z plecakami w bagażniku)?

POLICJA

Samochodem w Maroku

Samochodem w Maroku

Reprezentacja drogówki stoi co kilkaset metrów, w mieście nawet częściej. Zazwyczaj celują w kierowców radarem, choć zdarzają się i tacy, którzy po prostu sobie stoją. Przed wyjazdem sporo się naczytałam informacji, że policjanci w Maroku zatrzymują tylko białych, zupełnie bez powodu. Nic bardziej mylnego. I to mówimy my, zatrzymani przez drogówkę w Maroko.

Po Maroku nie jeździ się łatwo. Rządzą tu nieco inne przepisy, czasami trudno ustalić dozwoloną prędkość, znaki posiadają napisy w języku arabskim. Niemniej jednak ich kształt jest taki sam (lub zbliżony) i łatwo się domyślić, że czerwony ośmiokąt to nakaz zatrzymania się, mimo braku napisu STOP itp. Czasami znaki stoją po lewej stronie drogi, całkowicie nie wiadomo dlaczego, ale jest to dość mylące, szczególnie gdy nie wiadomo, której ulicy dotyczy dany znak. Wielu europejczyków przyjeżdża tu jednak ze swoimi nawykami i liczy na dostosowanie się do nich marokańskiego ruchu drogowego, a co za tym idzie – policji.

  • Mandat

Policja zatrzymuje w równym stopniu lokalnych i turystów – tych, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Nam zdarzyło się spotkać z policją na wyjeździe ze stacji benzynowej, która była jeszcze na terenie zabudowanym. Przekroczyliśmy prędkość o 20 km/godz., co skutkowało zatrzymaniem. Zapadł wyrok o mandacie w wysokości 50 euro. Nie tylko nie chcieliśmy tego zapłacić, ale nie mieliśmy też przy sobie gotówki (całość zostawiliśmy na stacji). Od słowa do słowa, pytania do odpowiedzi (skąd jesteśmy, gdzie pracujemy, jak nam się podoba Maroko…) pan policjant zrezygnował z mandatu i zaproponował podanie sobie ręki za jedyne 10 euro. W taki oto sposób zapłaciliśmy naszą pierwszą w życiu łapówkę.

STOPOWICZE

IMG_8193

Jak jeździć samochodem po Maroku

 

Wiedząc, że nie powinniśmy w Maroku zabierać do samochodu obcych, staraliśmy się tego nie robić. A osób liczących na darmową podwózkę jest dużo, bo z mniejszych miejscowości ulokowanych pośrodku niczego zupełnie nie ma wyjazdu. Ugięliśmy się pod prośbą chłopaka, którego spytaliśmy o drogę. Zasugerował, że pokaże nam jak jechać i pojedzie z nami. Zakładam, że ta przejażdżka była jego jedyną rozrywką w ciągu całego dnia, bo do tej pory siedział pod murem dłubiąc w nosie. Jego pomoc była całkowicie zbędna, bo do celu prowadziła jedyna, prosta droga, a on nie mówił po angielsku. Ustaliliśmy jednak na migi, że nikt nikomu za tę przysługę nie płaci i pojechał z nami ok. ~30 km. Karma szybko do nas wróciła, bo nasz pasażer wskazał nam przyjemny, mały hotelik w uroczej lokalizacji.

Samochód w Maroku

Samochód w Maroku

W samochodzie spędziliśmy ok. 15 godzin, przejeżdżając w tym czasie ok. 700 km. Trasę pokazuje mapa poniżej, często wracaliśmy tymi samymi drogami.

Trasa przejazdu w Maroku

Trasa przejazdu w Maroku

 

Szerokiej drogi!!! A na zakończenie filmik z podróży! 🙂

One Comment

  1. Podróżując po Europie często decyduje się na najem auta.Wypożyczalnie samochodów często oferują małe miejskie auta do niewielkich odległości (a które dobrze radzą sobie z dalszymi trasami), które są po prostu tanie i wygodne. Polecam takie rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *