15

Samochód w Berlinie: strefy parkingowe, opłaty itp.

Czy można wjechać samochodem do centrum Berlina? Ile kosztują parkingi w Berlinie? Gdzie kupić ekologiczną naklejkę na samochód? Czy warto jechać samochodem do Berlina?

Osoby przyjeżdżające z Polski do Berlina samochodem zawsze mają te same pytania i wątpliwości. Ja też je miałam przed pierwszym przyjazdem tutaj, dlatego postaram się napisać o wszystkim, co trzeba wiedzieć zanim zdecydujecie się na przyjazd samochodem do Belina, bo wymaga to nieco więcej przygotowania.

Samochód w Berlinie - co trzeba wiedzieć?

Wyjazd samochodem do Berlina- co trzeba wiedzieć?

1. Naklejka ekologiczna Umweltzone

Do Berlina, podobnie jak do kilku innych Niemieckich miast, można wjechać wyłącznie z zieloną naklejką EURO4, która potwierdza spełnianie przez wóz wymogów ekologicznych. Jest to niewielka, okrągła nalepka, którą trzeba nakleić na przednią szybę samochodu. Za jej brak grozi mandat (40 euro). Jeśli nie chcecie kupować naklejki, zostawcie samochód na obrzeżach Berlina i przesiądźcie się na transport publiczny.

Umweltzone sprzedawane są na stacjach TUV i Dekra w Niemczech. Można je także dostać na wybranych stacjach w Polsce, lub zamówić ją przez Internet. Zarówno zakup w Internecie jak i na stacjach w Polsce wiąże się z wyższą opłatą (~79 zł), kiedy w Niemczech kosztuje 5 euro. Przy zakupie należy przedłożyć dowód rejestracyjny auta; plakietka wydawana jest „od ręki”. Nalepkę zakupuje się jednorazowo i ta sama upoważnia do wjazdu do wszystkich miast, które jej wymagają.

berlin samochodem

Zasięg strefy ekologicznej, do której można wjechać wyłącznie z nalepką. Źródło: sameapk.com

Kilka stacji w Berlinie, sprzedających naklejkę ekologiczną:

Stacja kontroli technicznej Berlin-Schöneberg Alboinstraße 56, 12103 Berlin
Stacja kontroli technicznej Berlin-Britz Tempelhofer Weg 102, 12347 Berlin
Stacja kontroli technicznej Berlin- Hohenschönhausen Indira-Gandhi-Str. 100, 13053 Berlin
Stacja kontroli technicznej Berlin-Lichtenberg Siegfriedstr. 151 10365 Berlin
Stacja kontroli technicznej Berlin-Marzahn Allee der Kosmonauten 12681 Berlin
Stacja kontroli technicznej Berlin-Neukölln Karl-Marx-Str. 267 12057 Berlin
Stacja kontroli technicznej Berlin-Reinickendorf Holzhauser Str. 142d 13509 Berlin
Stacja kontroli technicznej Berlin-Spandau Pichelswerderstr. 9 13597 Berlin
Stacja kontroli technicznej Berlin-Zehlendorf Goerzallee 327 14167 Berlin
DEKRA Berlin-Hohenschöhausen, Ferdinand-Schultze-Str. 65, 13055 Berlin
DEKRA Berlin-Reinickendorf, Kurt-Schumacher-Damm-28 13405 Berlin
DEKRA Berlin-Tempelhof Ullsteinstraße 12109 Berlin
Więcej informacji na temat zielonej naklejki znajduje się tutaj.

2. Strefy parkingowe w Berlinie

Parkingi w centrum miasta są zazwyczaj płatne. Każda strefa parkingowa oznaczona jest numerem, który znajduje się na znaku informującym o możliwości parkowania. W pobliżu znaku powinien znajdować się parkomat, w którym można się zaopatrzyć w bilecik czasowy uprawniający do parkowania. Bilecik należy zostawić przed przednią szybą. Kontrolerzy sprawdzają je dość często (przynajmniej w miejscu, gdzie mieszkam). W zależności od strefy, godzina postoju to koszt 1-4 euro. W niedzielę i święta parkowanie jest darmowe. Znaki informują, czy w danej okolicy można także za darmo parkować w innych dniach (np. po godzinie 18). Niektóre parkingi przy budynkach są przeznaczone wyłącznie dla mieszkańców.

Darmowe parkingi w Berlinie znajdują się poza centrum miasta, a także na mniej zatłoczonych uliczkach w centrum. Wiele parkingów oferuje możliwość darmowego postoju przez ograniczony czas.  Za darmo można też parkować w niektórych centrach handlowych (zazwyczaj do 2 godzin). Zostawienie samochodu poza strefą płatną i skorzystanie z komunikacji miejskiej to często wygodniejsza i tańsza opcja.

Berlińska strona oferuje darmowe narzędzie do wyszukiwania stref parkingowych, dzięki któremu można też znaleźć najbliższe miejsce bez strefy. Narzędzie niestety nie jest zbyt intuicyjne, ale pomocne, gdy znamy dokładny adres miejsca w Berlinie, gdzie chcemy się zatrzymać. Po prawej stronie należy wpisać ulicę, numer budynku oraz kod pocztowy (bez łącznika) i kliknąć „weiter”, jak na poniżej załączonym obrazku.

Strefy parkingowe w Berlinie.

Strefy parkingowe w Berlinie.

Na kolejnej mapie zobaczymy ulicę, której dotyczy nasze zapytanie. Na żółto są zaznaczone płatne strefy parkingowe, na biało miejsca darmowe. 38 to numer strefy.

Strefy parkingowe w Berlinie.

Strefy parkingowe w Berlinie.

3. Car sharing

Współdzielenie auta jest w Berlinie bardzo popularne (DriveNow, Gar2Go itp.). Na ulicach widać wiele samochodów, które można wypożyczyć i zostawić w dowolnym miejscu. Zazwyczaj sługa wymaga jedynie zalogowania się online. Warto rozważyć taką możliwość, jeśli zostajecie w Berlinie na dłużej i z jakiś względów nie chcecie korzystać z komunikacji publicznej (samochód współdzielony może się okazać opcją tańszą!). Na parkingach można znaleźć miejsca zarezerwowane dla samochodów współdzielonych.

4. Rowerzyści

Tutaj tylko krótko napiszę, że Berlin jest miastem bardzo przyjaznym rowerzystom i trzeba na nich zwracać uwagę. Jeżdżą bardzo szybko, a drogi rowerowe często znajdują się na ulicy, lub przebiegają pomiędzy pasami, więc trzeba szczególnie uważać.

Jeśli planujesz przyjazd do Berlina, zobacz gdzie można tanio i dobrze zjeść w artykule: Tanie jedzenie w Berlinie.

 Po więcej informacji o Berlinie dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

15 Comments

 1. Jedziemy na weekend do Berlina samochodem i tego wlasnie potrzebowalismy. Dzięki.

 2. @Krzysiek – przyjazd samochodem do Berlina każdemu wydaje się problematyczny, stąd ten post 🙂 I ładnego weekendu.

 3. Bardzo pomocny artykuł. Zastanawialiśmy się nad opcją parkowania auta na peryferiach, a do centrum rowerem, z tym, że ta opcja może być dość kłopotliwa, bo co zrobić z rowerami 🙂 Mam do Ciebie pytanie, bo nigdzie nie mogłem znaleźć na nie odpowiedzi… mamy auto z 2000 roku w benzynie, więc nie powinno być problemu z wydaniem plakietki, jednak czytałem, ze wydanie w Niemczech wiąże się z badaniem, które sporo kosztuje. Orientujesz się jak to wygląda ? Czy dostaniemy „od ręki” czy dojdzie nam opłata za badanie? Pozdrawiam, Łukasz.

 4. @Łukasz33 Jeśli planujesz jeszcze kiedyś wjechać tym samym samochodem do Berlina, lub innego niemieckiego miasta, gdzie naklejka ekologiczna Umweltzone jest wymagana, to opłaca się ją od razu wyrobić. Mam podobny rocznik auta i nie było żadnych problemów, naklejkę wydaje się „od ręki”, na podstawie dokumentów samochodu. Pozdrawiam!

 5. a co z żółtą i czerwoną plakietką? Czy poza zaznaczoną strefą ekologiczną można poruszać się autem bez naklejki?

 6. Wyrobienie plakietki w Niemczech to koszt 5-7 Euro zależnie od miejsca, wyrabia się ją od ręki w warsztacie Kfz lub w ASO.

 7. Warto kupić plakietke,działa na lata i w wielu miejscach ,pod Berlinem można ją kupić w każdej stacji diagnostyki, naprawy aut za 5.80 euro najlepiej pytać o grin karte wtedy wszyscy wiedzą o co chodzi

 8. Pytanie może trochę dziecinne ale…
  Czy parkowanie poza strefą płatną nie wiążę się z żadnymi ukrytymi kruczkami…?
  Tak po prostu wyjeżdżam z żółtej strefy, parkuję i się nie przejmuję? 🙂

 9. @Jagoda,
  Parkowanie poza strefa ekologiczna w Berlinie jest calkowicie darmowe 🙂

 10. Wyjeżdżam teraz w sobotę do Berlina. Czy w sobotę cały dzień jest płatny czy np.: tylko do godz. 13?
  Czy posiadając kartę parkingową osoby niepełnosprawnej (wystawiona na mnie) też muszę umieszczać opłatę parkingową czy jestem zwolniony z opłat?

  Dziękuje za szybką odpowiedz.

 11. Mam pytanie, z tego co zrozumiałem to jeśli mam samochód z silnikiem benzynowym z 98′(swoją drogą produkcji niemieckiej) to na pewno nie będzie badany pod kątem emisji spalin, tylko pokażę dowód rejestracyjny, zapłacę 5 czy 6 EUR i dostanę zieloną naklejkę?

 12. Bardzo pomocny, praktyczny i zrozumialym jezykim napisany przewodnik dla wybierajacych sie do Berlina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *