5

Co robić w Berlinie zimą? Tylko sprawdzone pomysły!

Internet pełen jest poradników i inspiracji dotyczących tego, co można robić w Berlinie. Miasto ma na tyle barwną ofertę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dziś chciałabym przedstawić kilka pomysłów na to, co można robić w Berlinie z nastolatkiem.

Temat może błahy, bo czemu akurat nastolatkowie mieliby być tak problematyczni? Okazuje się jednak, że są. Podczas ferii świątecznych odwiedziły mnie siostrzenice w wieku 14 i prawie 16 lat. Mimo, iż mieszkam w Berlinie od roku to przekopałam cały Internet w poszukiwaniu inspiracji, ale znalazłam tam tylko informacje o tym co robić w Berlinie z dzieckiem lub z osobą po 16 roku życia (od 16 roku życia można tu spożywać alkohol, więc lista aktywności znacznie różniła się od tych, których szukałam). Do tego był to okres zimowy, więc odpadły wszystkie aktywności na świeżym powietrzu. W artykule zawarłam zarówno pomysły na darmowe aktywności, jak i te płatne, z podaniem ceny biletu.

Co robić w Berlinie?

Co robić w Berlinie?

Z dziewczynkami spędziłam tu tydzień, dlatego mam podstawy do tego, by napisać co nieco o sprawdzonych pomysłach dla nastolatków w Berlinie, ale nie tylko im się podobało – ci starsi także będą się przy tym dobrze bawić!

Muzea

Berlin ma bardzo ciekawą ofertę kulturalną dla młodzieży. Jest tu wiele muzeów, do których warto zajść i nie tylko patrzeć na zakurzone obrazy, co większości nieletnich pewnie nie przypadłoby do gustu. Interaktywne muzea w Berlinie to świetna forma spędzenia czasu, szczególnie w czasie, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza. Należy pamiętać, że w Berlinie muzea są zamknięte w poniedziałki. Warto odwiedzić:

  • Muzeum Historii Naturalnej – (Museum für Naturkunde) to pierwsze państwowe muzeum na świecie, które w swojej ofercie posiada miliony eksponatów zoologicznych, paleontologicznych i innych, które mogą zainteresować młodego odbiorcę. Poza wieloma atrakcjami, muzeum znane jest ze szkieletów dinozaurów – to tu znajduje się największa rekonstrukcja szkieletu dinozaura na świecie. Poza nauką o zwierzętach, można tu podziwiać minerały, meteoryty i bursztyny.

Cena: bilet normalny – 8 euro, ulgowy – 5 euro.
Lokalizacja: Invalidenstraße 43, 10115 Berlin

  • Muzeum Gier Komputerowych – (Computerspielemuseum) jest to niewielkie muzeum, które przedstawia gry komputerowe na przestrzeniach lat. Można tu oglądać sprzęty sprzed wielu lat, poznać historię najważniejszych gier i pograć w niektóre z nich. Najfajniejsza jest właśnie ta możliwość spróbowania swoich sił, także w grach sprzed kilkudziesięciu lat, co dla młodszych bywalców muzeum może być ciekawostką, a dla starszych przywoła miłe wspomnienia z dzieciństwa. Jedno z pomieszczeń pokazuje wygląd pokoi nastolatków w różnych latach (gdzie główną atrakcję stanowił odtwarzacz gier), a inny jest małym salonem z automatami do gier. Muzeum gier gwarantuje świetną zabawę, także dla osób, które na co dzień niewiele mają wspólnego z grami komputerowymi (jak np. ja).
muzeum gier berlin dla dzieci

Muzeum Gier Komputerowych w Berlinie

Muzeum Gier Komputerowych w Berlinie

Muzeum Gier Komputerowych w Berlinie

Muzeum Gier Komputerowych w Berlinie

Muzeum Gier Komputerowych w Berlinie

Cena: bilet normalny – 8 euro, ulgowy – 5 euro, biler rodzinny dla 2 osób dorosłych i 3 dzieci – 17 euro.
Lokalizacja: Friedrichain, Karl-Marx-Allee 93, 10243 Berlin

  • Muzeum Techniki – (Deutsche Technikmuseum Berlin) muzeum pokazujące rozwój techniki na przełomie lat. Można tu zobaczyć między innymi stare pociągi, samoloty czy statki, ale także wejść do zrekonstruowanego browaru. Niektóre obiekty można dotknąć a nawet do nich wejść. Muzeum łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością i przyszłością, bazując na kilku płaszczyznach: ruch, komunikacja, energia produkcja i handel. Muzeum przeznaczone jest nie tylko dla chłopców w każdym wieku.

Cena: Bilet normalny – 8 euro, bilet ulgowy – 4 euro, bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci do 14 lat) – 17 euro, mała rodzina (1 dorosły + 2 dzieci) – 9 euro.
Lokalizacja: Kreuzberg, Trebbiner Straße 9, D-10963 Berlin

Uwaga!: do końca roku 2016 obowiązuje promocja, w ramach której można zwiedzić muzeum Naturalne i Muzeum Techniki na jednym bilecie. Promocja obowiązuje jedynie biletów normalnych, zakupionych bez żadnej dodatkowej zniżki.

  • Muzeum Szpiegów – (Spy Museum) to nowoczesny kompleks muzealny. który skrywa wiele tajemnic szpiegowskich na przestrzeni dziesięcioleci. Muzeum jest interaktywne, przedstawiane przez przewodników w bardzo przyjemny sposób. Niektóre z urządzeń można dotknąć, spróbować zakodować tekst za pomocą Enigmy, wsiąść do samochodu szpiegów czy przejść przez tunel pełen laserów -poczuć się prawie jak James Bond.
Muzeum Szpiegów w Berlinie

Muzeum Szpiegów w Berlinie

Muzeum Szpiegów w Berlinie

Muzeum Szpiegów w Berlinie

Cena: Bilet normalny – 18 euro, bilet ulgowy – 14 euro. Bilet rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci) – 49 euro.
Lokalizacja: Leipziger Platz 9 10117 Berlin

Jedzenie

Niby nic, ale w Berlinie można niedrogo spróbować przysmaków z całego świata. Moje siostrzenice lubią próbować nowych rzeczy, dlatego nie sposób omijać aromatycznych falafeli, halumi, hamburgerów czy przysmaków kuchni azjatyckiej. Adresom z dobrym i niedrogim jedzeniem poświęciłam dwa osobne posty: jedzenie w Berlinie I i jedzenie w Berlinie II.

Bun Bao

Bun Bao, Berlin

Cena: zależna od miejsca, posiłki od 3 euro.
Lokalizacja: cały Berlin.

Berlin podziemny

To nie lada gratka dla młodych miłośników historii! Berlin podziemny (Berlin Unterwelten) to przejście bunkrami i odkrywanie historii miasta i kraju. Organizatorzy podpowiadają, że ze względu na charakter historii związanej z tym miejscem, osoby uczestniczące powinny mieć minimum 14 lat. Zabrania się wchodzenia do bunkrów osobom młodszym niż 7 lat. W tunelach panują niskie temperatury, dlatego warto zaopatrzyć się w ciepłe ubrania. Przewodnicy mówią w językach: niemiecki, angielski, włoski, hiszpański, francuski, holenderski i duński. Na stronie internetowej warto uprzednio sprawdzić, w jakim języku odbywają się wycieczki w danym dniu.

Cena: bilet normalny – 11 euro, ulgowy – 9 euro.
Lokalizacja: Stacja metra Gesundbrunnen, Brunnenstrasse 105, 13355 Berlin

Lokal z grami planszowymi

Z moimi siostrzenicami uwielbiamy planszówki. Jeśli Wasze dzieci (czy młodzież, do której głównie kieruję ten artykuł) też mogą godzinami grać w gry, to nie możecie ominąć lokalu Spielwise na Friedrichshain!  Mały i niepozorny lokal to istna skarbnica gier stołowych. Znajduje się tu niemal każda gra, jaka została wydana. Można tu znaleźć zarówno gry w języku niemieckim jak i w języku angielskim, ale często do grania nie potrzeba znajomości żadnego języka obcego. W lokalu znajduje się tylko kilka stolików, więc warto zadzwonić i dokonać rezerwacji. Poza kawą, herbatą i napojami można tu także wypić piwo rzemieślnicze z upraw ekologicznych.

Cena: 1 e za każdego gracza
Lokalizacja: Kopernikusstr. 24, 10245 Berlin

Basen

W Berlinie jest sporo basenów miejskich – od tych typowo sportowe, poprzez małe parki wodne, aż po odrestaurowane, stare łaźnie. Ja z siostrzenicami wybrałyśmy się do jednej z takich właśnie łaźni w dzielnicy Neukölln. Stadtbad Neukölln to obiekt wyjątkowy, z pięknym wnętrzem w stylu rzymskim, które zostało otwarte w roku 1914. Pływać można w 2 basenach – większym i mniejszym, w obu woda jest bardzo ciepła, więc nie jest to miejsce zalecane dla sportowców, ale jeśli chcecie się ogrzać w mroźny dzień – jest to miejsce idealne! Warto tam zajrzeć, choćby ze względu na walory estetyczne miejsca.

Basen miejski www.berlinerbaeder.de/

Basen miejski www.berlinerbaeder.de/

Cena: bilet normalny – 7 euro/godz., bilet ulgowy – 5 euro/godz. W godzinach 10-15 obowiązują obniżone stawki.
LokalizacjaGanghoferstr. 3, 12043 Berlin-Neukölln. Adresy wszystkich basenów miejskich w Berlinie znajdują się TUTAJ.

Lokale dla niepalących

W Berlinie zgodnie z prawem można palić w miejscach publicznych, dlatego większość lokali pozwala swoim gościom na palenie papierosów. W tym artykule mówię o miejscach w Berlinie dla nastolatków, więc nie ma mowy o barach, w których można wieszać siekierę. Chciałam jednak zabierać dziewczynki wieczorami w fajne miejsca (w końcu już nie są dziećmi), w których obowiązuje zakaz palenia, a my możemy wypić fajnego, bezalkoholowego drinka, poczytać książkę czy w coś pograć. Przed pójściem do lokalu warto sprawdzić na ich stronie, czy obowiązuje tam zakaz palenia, lub jest miejsce wyznaczone dla palaczy. Najlepszym wyborem są kawiarnie, w których można także napić się piwa czy wina, a zazwyczaj nie można tam palić. Nam do gustu bardzo przypadła Szimpla na Kreuzbergu (Gärtnerst. 15) w której można także pograć w piłkarzyki i Atopia na Prenzlauer Berg, gdzie można pograć w pingponga (warto mieć swoje paletki).

Fabryka żelków

Kiedyś byłam  z siostrzenicami w fabryce cukierków we Wrocławiu, w Berlinie za to odwiedziłyśmy fabrykę żelków Katjes. Jest to zwyczajna kawiarnia, na zapleczu której piecze się ciasta i produkuje wegańskie żelki (bez dodatku żelatyny zwierzęcej). Nie tylko można spróbować wszystkich słodkości (także sprzedaż paczkowanych żelków), ale można podejrzeć proces produkcji i tworzenie żelowych konstrukcji przy użyciu drukarki 3D. Samo miejsce urządzone jest bardzo urokliwie i jasne, warto zaopatrzyć się w dobrą książkę i zostać tu na chwilę.

Fabryka żelków w Berlinie

Fabryka żelków w Berlinie Cafe Grun Ohr

Fabryka żelków Cafe Grun Ohr

Fabryka żelków Cafe Grun Ohr

Cena: wstęp bezpłatny, paczka żelków od 0,99 euro, kawa 2 euro.
Lokalizacja: Rosenthaler Str 32, 10178 Berlin

Gabinet potworów

Nieopodal fabryki żelków znajduje się Gabinet Potworów. Nie dodałam go do grupy muzeów, bo rzeczywiście jest czymś zupełnie innym. Monsterkbinett to miejsce stworzone przez DJ-ów, projektantów i programistów. Podczas 20 minutowej wycieczki można zapoznać się ze wszystkimi stworami, które tam mieszkają, a charyzmatyczny przewodnik wprowadzi nas do ich magicznego świata. Jest to jedno z takich miejsc, do którego się nie wraca, ale warto choć raz tego doświadczyć. Miejsce czynne tylko w czwartek, piątek i sobotę wieczorem. Wnętrze nie jest tak straszne  jak mogłoby się wydawać, dlatego można się tam wybrać nawet ze starszymi dziećmi.

Cena: bilet normalny – 8 euro, bilet ulgowy – 5 euro.
Lokalizacja: Rosenthaler Str. 39, 10178 Berlin

Huśtawki w Mauerpark

Choć Mauerpark to opcja idealna na lato (karaoke, miejsce na piknik i pchli targ), ale w zimie także sporo się tu dzieje, szczególnie gdy jest tak ciepło jak teraz. Jeśli lubicie zanurzać się w różności na pchlich targach to warto zajrzeć na niedzielny ryneczek działający przy Mauerparku. To jednak huśtawki na wzgórzu są moim ulubionym miejscem, także w zimie. Roztacza się z nich ładny widok na Berlin, są tak duże, że spokojnie udźwigną nawet dorosłego, a jednocześnie można przyglądać się graficiarzom zdobiącym mur.

Chuśtawki w Mauerparku.

Huśtawki w Mauerparku.

Cena: za darmo
Lokalizacja: Gleimstraße 55, 10437 Berlin, Prenzlauer Berg.

Uwaga: Przed zakupem jakiegokolwiek biletu warto zwrócić uwagę na to, jak w danym miejscu rozumiane są dzieci i młodzież. Zazwyczaj bilety ulgowe przysługują osobom poniżej 14 lub 16 roku życia. Dajcie znać, czy macie inne pomysły na spędzenie czasu w Berlinie z nastolatkiem 🙂

Jeśli przyjeżdżacie do Berlina samochodem, koniecznie przeczytajcie TEN artykuł.

Po więcej informacji o Berlinie dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

5 Comments

  1. Berlin! Byliśmy, zwiedzaliśmy, ale nie mieliśmy pojęcia, że są tak takie ciekawe muzea 🙂 Jest po co wracać! Dzięki 🙂

  2. Bardzo ciekawe porady. Wykorzystam na pewno, bo moje dzieciaki jeszcze żadnej z tych atrakcji nie zaliczyły. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *