3

Pakowanie do Japonii – co ze sobą zabrać?

Jeśli wybieracie się na wycieczkę do Japonii, to jesteście w dobrym miejscu. Podpowiem tutaj co spakować do Japonii, czego nie znajdziecie w japońskich sklepach (lub będzie znacznie droższe) i warto zabrać to z domu, o czym pamiętać pakując się do Japonii, jaki bagaż sprawdzi się najlepiej i co najważniejsze – czego nie można zabierać do Japonii. Oto lista najważninejszych rzeczy, które warto zabrać do Japonii!

Pakowanie na dłuższy wyjazd to zawsze ważny temat, bo od tego może zależeć komfort naszej podróży. Choć pewne rzeczy niezależnie od kierunku wyjazdu znajdują się w moim plecaku, to do Japonii należy zabrać (lub wręcz przeciwnie – nie brać!) kilka rzeczy. Pakowanie do Azji nie jest trudne, ale trzeba przestrzegać kilku zasad – długi lot, inny kontynent i zupełnie odmienny styl podróżowania – to wszystko przemówiło za tym, że napisałam kilka słów o tym, co zabrać do Japonii.

Pisałam już o pakowaniu się do Indii, więc tak też warto zajrzeć, w końcu to także Azja.

plecak do japonii

Pakowanie do Japonii – co zabrać?

Co spakować do Japonii?

 • Plecak

Zacznijmy od podstaw. Na dłuższe wyjazdy, szczególnie te, podczas których będę się dużo przemieszczać środkami transportu publicznego nie biorę walizki, która może być kłopotliwa. Plecak jest wygodny, szczególnie przy wchodzeniu i schodzeniu ze schodów.  W mojej szafie mam ich chyba więcej niż butów, więc jest w czym wybierać. Do Japonii wzięliśmy 2 plecaki: 120 l. i 80 l. Wszystko się zmieściło, nic się nie stłukło.

Warto też zabrać mniejszy, podręczny plecak. Przyda się na butelkę wody, coś do przegryzania i dokumenty. Japonia jest tab bezpieczna, że nasze cenne rzeczy zostawialiśmy w hostelu, bądź nosiliśmy w plecaku (nie w saszetce pod bluzką, jak w przypadku Indii).

 • Saszetka na dokumenty i pieniądze

Tak, właśnie powiedziałam, że tego nie używaliśmy. Saszetka przydała się jednak w podróży. Nie chciałabym zgubić paszportu w Japonii, a tym bardziej przed wyjazdem 🙂 Ja lubię te z Decathlona, ostatnio kupiona jest nawet cieńsza od poprzedniej i wygodniej się nosi.

 • Paszport, karty kredytowe i pieniądze

Czyli wszystko to, co warto mieć w saszetce na dokumenty. Na miejscu nie przewalutowaliśmy pieniędzy, korzystaliśmy z bankomatów w sklepach 7-Eleven (przy użyciu karty wydanej przez bank w Polsce, typu Visa). Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie są opłaty związane za wybieranie gotówki z bankomatów poza Europą z użyciem naszej karty.

 • Leki, jeśli przyjmujecie jakieś konkretne

Jeśli przyjmujecie jakieś konkretne leki, to oczywiście należy je wziąć ze sobą. Ja dodatkowo w mojej podręcznej apteczce mam zawsze wiele plastrów, tabletki przeciwbólowe i tabletki na rewolucje żołądkowe. W Japonii apteki są, więc w razie potrzeby wszystko się znajdzie.

 • Przejściówkę do kontaktu

Japońskie kontakty nie są zgodne z europejskimi (takie same jak australijskie, na 3 wąskie bolce), dlatego przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w przejściówkę do prądu, najlepiej z kilkoma wejściami (w naszym przypadku pod koniec dnia do naładowania był aparat i 2 telefony). W Japonii napięcie jest znacznie niższe, dlatego niektóre urządzenia mogą tam nie działać.

 • PowerBank

My z naszego korzystaliśmy codziennie, bo całe dnie spędzaliśmy na zewnątrz. Dobrze, jeśli power bank ma dużą pojemność i więcej niż jedno wejście na kabel (czyli możliwość ładowania kilku urządzeń jednocześnie).

 • Plastry, jeśli macie mały tatuaż

Tatuaże w Japonii są całkowicie nieakceptowane. Jeśli macie widoczne tatuaże, możecie zostać poproszeni o wyjście z restauracji czy hotelu. Do tradycyjnego onsenu wejdą jedynie osoby bez tatuaży, lub z niewielkimi, które będą w stanie zasłonić. Mi przydały się plastry wodoodporne, o czym napiszę więcej w kolejnym poście.

 • Dodatkową parę butów

Jeśli macie stopę większą od przeciętnej, to w Japonii może być problem ze znalezieniem wymarzonego modelu w odpowiednim rozmiarze.

DSC01841

Szczególnie przy większym rozmiarze rozmiarze, warto wziąć dodatkową parę butów.

 • Antyperspirant

Dziwne? A jednak. Japończycy nie zwykli ich używać (używają jednak perfum, bez obaw :), więc te dostępne w sklepach są wyjątkowo drogie.

 • Książka

Moja większość czasu spędziła w plecaku, bo mam dar zasypiania w każdym miejscu i pozycji, ale jeśli nie wyobrażacie sobie lotu samolotem lub jazdy pociągiem bez książki – weźcie ją.

 • Zatyczki do uszu i opaska na oczy

Niestety, tych gadżetów brakowało podczas lotu do Japonii, w hotelach takie rzeczy były płatne. Więc jeśli macie swoje i lubicie z nich korzystać (szczególnie w pokojach wieloosobowych) – wato je zabrać z Polski.

 • Aparat

Bo Japonia się tak piękna, że nie wyobrażam sobie nie robienia tam zdjęć!

Urządzenie do robienia zdjęć ma tu każdy!

Urządzenie do robienia zdjęć ma tu każdy!

 • Telefon komórkowy (bądź inne urządzenie mobilne)

W Japonii warto zakupić kartę SIM, by w każdym miejscu móc korzystać z Internetu. Za 3.300 jenów kupiliśmy kartę SIM z możliwością korzystania z Internetu przez 3 tygodnie. Pakiet internetowy był mały, ale spokojnie wystarczyło to na korzystanie z map online, Internetu do wyszukiwania informacji czy translatora Google.

 • Przewodnik

Mimo, że nasz przewodnik przeczytaliśmy prawie w całości przed wyjazdem, warto mieć go cały czas przy sobie. Przewodnik poleci nam ciekawą restaurację, opcję spędzenia wieczoru, czy przypomni historię miejsca, w którym się właśnie znajdujemy. Lżejszą opcją będzie wersja online przewodnika.

podróż do japonii

Z papierowego przewodnika korzystaliśmy także w Japonii.

 • Rail Pass

Jeśli kupiliście ten bilet, to koniecznie zabierzcie go ze sobą! Bez oryginału dokumentu poświadczającego zakup, nie możecie korzystać z przejazdów koleją japońską.

 • Poduszka

Ja uwielbiam poduszki dmuchane. Nie są tak komfortowe jak klasyczne poduszki, ale neimal nie zajmują miejsca, co w podróży jest ogromną zaletą. Sporo podróżowaliśmy po Japonii, więc poduszka była wyjmowana z plecaka niemal codziennie.

 • Ubrania

To oczywiste, ale jakie ubrania spakować do Japonii? To  zależy od pogody, ale kilka klasyków warto mieć zawsze – koszulki i bluza. Warto pamiętać, że Japończycy ubierają się dość klasycznie (koszule, spodnie na kant i marynarki) więc chodzenie po Tokyo w bermudach mogłoby być pewnym nietaktem. Panie powinny unikać nadmiernego odsłaniania górnych partii ciała, za to krótkie spódniczki są mile widziane.

Warto pamiętać, że w wielu hostelach są pralki, można skorzystać też z pralni miejskiej. Pozwala to na wzięcie znacznie lżejszego bagażu.

Pralnia w Japonii

Pralnia w Japonii

Czego nie zabierać do Japonii?

 • Noża

Choć zawsze mam przy sobie mały scyzoryk, to jadąc do Japonii zostawiłam go w domu. Posiadanie przy sobie nawet niewielkiego noża jest w Japonii karalne.

 • Suszarki do włosów

Moja spędziła w plecaku 2 tygodnie. Suszarka była elementem obowiązkowym każdego hotelu, hostelu i mieszkania prywatnego.

 • Żelu pod prysznic, szamponu i odżywki do włosów

Podobnie jak suszarka – to było w każdym miejscu (zaskakiwała mnie ta odżywka!).

Miłego pakowania! 🙂

Zdjęcie z królikiem wykonane zostało na wyspie Okunoshima, którą opisałam TUTAJ.

3 Comments

 1. Planuję podróż do Japonii. Mam wiele pytań 🙁
  Czy można tam podróżować koleją z większym bagażem ? Czy jest z tym problem i trzeba korzystać z serwisów kurierskich? Będziemy szukać noclegów za pośrednictwem airbnb więc z tym kurierem miałabym kłopot. Chyba że można nadać i odebrać bagaż w jakiejś ich placówce w danej miejscowości.
  I drugie pytanie, czy opłaca się Green JR Pass? Jak w ogóle wygląda rezerwacja miejsca w pociągu przy JR Pass? Możesz pomóc ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *