9

Ōkunoshima – wszystko nt. japońskiej wyspy królików

Uwielbiam króliki, dlatego tego miejsca nie mogłam ominąć podczas mojej wyprawy do Japonii. Ōkunoshima, czyli wyspa zamieszkana przez króliki, od początku była na liście miejsc do odwiedzenia. W tym artykule postaram się krótko opowiedzieć o wyspie (także jej ciemnej stronie), przekazać praktyczne informacje na temat dojazdu i pobytu na wyspie.

Wszystko co trzeba wiedzieć jadąc na japońską wyspę Ōkunoshima

Wszystko co trzeba wiedzieć jadąc na japońską wyspę Ōkunoshima

Jak dojechać na wyspę królików?

Ōkunoshima to niewielka wyspa należąca do prefektury Hiroshima, leżąca w obrębie Parku Narodowego Seto Naikai. My na wyspę poświęciliśmy pół dnia, w drodze z Kyoto do Hiroshimy. Lokalnym pociągiem z Osaki dojechaliśmy do miejscowości Tadanomi. Można tu także dojechać z Hiroshimy – lokalny pociąg dojedzie tu w ok. 2 godziny. Z maleńkiej stacji (brak szafek na bagaż) pieszo doszliśmy do portu, skąd odpływają promy na wyspę. Prom płynie ok. 15 minut, co pół godziny od 7:45 do 19:30. Na prom nie obowiązuje bilet RailPass, przepłynięcie w obie strony kosztuje ok. 700 jenów dla osoby dorosłej. Aktualny rozkład promów znajduje się na tej stronie (przynajmniej tak mi się wydaje).

Źródło: Google

Źródło: Google

jak dojechać na wyspę królików japonia

Przystań promowa w Tadanoumi. Japonia 2015

Wyspa królików w japonii

Przeprawa promowa na wyspę to atrakcja sama w sobie. Japonia 2015

Jak poruszać się po wyspie?

Z przystani odjeżdża darmowy autobus jadący w stronę hotelu. Warto się nim przejechać choćby ze względu na uroczego, starszego kierowcę, który po japońsku i angielsku informuje, że gdy nagle zahamuje (przy prędkości 5 km na godzinę to prawdopodobnie wyrywa z foteli!), to znak, że na drogę wszedł królik i autobus dalej nie pojedzie. Rowerów zabierać nie radzę. Przy takiej ilości królików będziecie rower prowadzić, lub zostawicie go przy najbliższym drzewie. Ze względu na niewielki rozmiar wyspy, wszędzie można dostać się pieszo.

Przez chwilę możaa usłyszeć jak królik! Okunoshima 2015

Przez chwilę możaa usłyszeć jak królik! Okunoshima 2015

Jak długo tu zostać?

Na wyspie znajduje się jeden hotel. Duży, przypominające socjalistyczne ośrodki wczasowe, nic atrakcyjnego. Ze względu na wyjątkowość wyspy, początkowo chcieliśmy tak zostać jedną noc, jednak cennik hotelu skutecznie pokrzyżował nam plany – nie jest to najtańsza opcja. W hotelu znajduje się restauracja i sklepik z pamiątkami. Przy budynku są szafki zamykane na klucz, gdzie można zostawić swoje rzeczy. Nasze plecaki były zbyt duże (byliśmy na wyspie „przejazdem” i mieliśmy wszystkie nasze bagaże), więc skorzystaliśmy z uprzejmości pana recepcjonisty, który bez żadnej opłaty przechował nasze bagaże w hotelowym pokoju.

 Ōkunoshima I

Zabójcza historia wyspy.

Wyspa zyskała na znaczeniu w czasie II Wojny Światowej, kiedy to znajdowały się na niej fabryki produkujące broń chemiczną przeznaczoną do walki z Chinami. Ukształtowanie terenu na wyspie jest bardzo górzyste, co pozwalało ukryć budynki wojskowe i zapewniało względną niedostępność dla osób niepowołanych. W tym czasie wyspa była niedostępna dla nikogo poza pracownikami, wszyscy (zarówno ludzie i zwierzęta) zostali ewakuowani, a wyspę wykreślono z mapy Japonii. Produkowane na wyspie chemikalia zostały użyte podczas wojny. Po jej zakończeniu ośrodek zamknięto i zaprzestano produkcji broni.

Dziś na wyspie znajduje się muzeum poświęcone osobom, które przez produkcję prowadzoną na wyspie zginęły, bądź popadły w poważne choroby. Jest to niewielki budynek podzielony na dwie sale, bilet za kilka jenów można kupić w automacie przed wejściem (tak, nie ma obsługi, nikt nie sprawdza, ani nie kontroluje – po kilku dniach w Japonii nie widzisz innej opcji jak kupienie biletu, bo tak należy).

W centrum wyspy można napotkać na pozostałości po starych fabrykach, jest to nic innego jak doszczętnie rozwalone budynki. Wejście do nich jest zakazane, ale nikt tego nie strzeże i czasami zwycięża ciekawość. Stojąc w środku przez moje ciało przeszedł zimny dreszcz.

A króliki beztrosko kicały wokół.

fabryki produkujące broń

Ruiny fabryk na wyspie królików. Japonia 2015.

Wyspa Ōkunoshima

Ruiny fabryki na wyspie Ōkunoshima. Japonia 2015.

gaz śmiertelny produkowany na wyspie

Ruiny fabryk na wyspie. Japonia 2015.

Budynek fabryki w środku. Japonia 2015.

Budynek fabryki w środku. Japonia 2015.

Ōkunoshima II

Tutaj rządzą króliki. Tysiące królików.

Króliki na wyspie są słodkie, cudowne i beztroskie. Zabrałabym je wszystkie, gdybym tylko miała miejsce w plecaku.

króliki na wyspie Ōkunoshima

Ōkunoshima w najlepszym wydaniu.

Ich historia nie jest do końca znana – jak mogły przeżyć, kiedy produkowana tu broń zabijała ludzi i zwierzęta przeznaczone do walki (w muzeum pokazane są oparzenia na skórach koni)? Teorie są dwie i nie znalazłam konkretnego argumentu na wyższość jednej nad drugą. Króliki były używane do testów podczas produkcji broni chemicznej i mimo nakazu wybicia całej populacji – kilka mogło przeżyć, a jak wiadomo – króliki rozmnażają się dość szybko i dlatego dziś jest ich tak wiele. Druga hipoteza mówi o tym, że króliki na wyspę zostały przywiezione przez grupkę dzieci szkolnych, by miały więcej miejsca do kicania. Tak czy inaczej, dziś na wyspie Ōkunoshima mieszkają tysiące królików i przybywa ich każdego dnia.

okunoshima

Królik z wyspy Ōkunoshima,

Króliki wprowadziły tu własne rządy. Mieszkają w każdym zakątku wyspy – im dalej i wyżej od portu tym są bardziej dzikie, bo te ‚zaadoptowane’ przez turystów zachowują się trochę jak małe szczeniaki, a nierzadko są przejedzone i nie mają ochoty na zabawę. Samochodem po wyspie można jeździć, ale jedynie z maksymalną prędkością 5 km/h. Nikt nie ma prawa skrzywdzić żadnego z nich.

Odwiedzając wyspę napotyka się wiele znaków informujących, że są to jednak dzikie zwierzęta i trzeba zachować rozwagę podczas karmienia i zabawy. Prosi się także o niekarmienie królików w pobliżu dróg utwardzanych czy morza. Nie można też zostawiać śmieci na wyspie, ani przywozić tu swoich własnych zwierzątek.

Kilka króliczych zasad na Ōkunoshima. Japonia 2015.

Kilka króliczych zasad na Ōkunoshima. Japonia 2015.

Uwaga:  na wyspie nie ma możliwości zakupienia jedzenia dla królików, trzeba się w nie zaopatrzyć jeszcze na lądzie. Króliki będą wdzięczne za marchewkę i kapustę (porcjowane można najtaniej kupić w markecie Familymart przy stacji kolejowej, na której się wysiada). W ozdobnych woreczkach suszona karna jest sprzedawana a porcie, z którego odpływają promy.

Jeśli wybierasz się do Japonii i tak jak ja kochasz zwierzęta, zaplanuj wizytę w Narze i spędź nieco czasu z jelonkami!

Rabbits Ōkunoshima 2015

Króliki na wyspie Ōkunoshima. Japonia 2015.

Rabbits Ōkunoshima 2015 Japan

Króliki na wyspie Ōkunoshima. Japonia 2015

króliki w japonii

Japońska wyspa królików 2015.

jak dojechać na okunoshima

Japońska wyspa królików 2015.

Ōkunoshima 2015 Japonia

Króliki na wyspie Ōkunoshima. Japonia 2015.

Wyspa królików

Ōkunoshima, Japonia 2015.

Króliki Króliki na wyspie Ōkunoshima. Japonia 2015.

Króliki na wyspie Ōkunoshima. Japonia 2015.

Japan 2015

Króliki i Programista na wyspie Ōkunoshima. Japonia 2015.

Króliki w Japonii

Króliki na wyspie Ōkunoshima. Japonia 2015.

Ōkunoshima III

Okunoshima to nie tylko raj dla miłośników królików czy historii. To po prostu piękna wyspa. W czasie gdy my na niej byliśmy (październik) na wyspie było maksymalnie kilkunastu turystów (wraz z nami na promie było 8-10 osób). Spacerowaliśmy bezludnymi ścieżkami i podziwialiśmy niesamowite widoki. Warto wspiąć się na najwyższy szczyt gory, na którym znajduje się małe centrum obserwacyjne. I wyjątkowo dzikie (nie mniej urocze) króliki!

Ōkunoshima wyspa

Plaża na wyspie Ōkunoshima. Japonia 2015.

Widok ze szczytu wyspy. Japonia 2015.

Widok ze szczytu wyspy. Japonia 2015.

Widok ze szczytu wyspy. Japonia 2015

Widok ze szczytu wyspy. Japonia 2015

Chcesz dotrzeć na wyspę królików? Przed wyjazdem do Japonii zobacz, jak się do niego przygotować!

9 Comments

 1. Uwielbiam króliki. Chciałabym mieć w domu jednego, ale moja siostra jest uczulona. Nie słyszałam nigdy o króliczej wyspie w Japonii, chociaż o Japonii sporo czytałam. Sama też pomagam zwierzętom – w Ptasim Azylu w Warszawskim ZOO. A w Toruniu jest nawet Azyl dla Królików. Pozdrawiam 😉

 2. Godne podziwu @Ania! I mam nadzieję, że w przyszłości będziesz mogła mieć królika w domu – kochane maluchy 🙂 Pozdrawiam!

 3. Wcześniej nie znałam tego miejsca, teraz do dpisuję do planu mojej podróży. Lecę do Japonii w kwietniu 😀

 4. Świetna relacja! Kiedyś tam obiło mi się o uszy określenie „wyspa królików”, ale temat nie zainteresował mnie na tyle, by go zgłębić. Po tym poście całkowicie zmieniam zdanie, bo ta wyspa jest równie piękna jak intrygująca! Jej ponura historia i opuszczone budynki (robią ogromne wrażenie, to fakt) to jakby ciemna strona medalu, a jasną są bez wątpienia słodkie króliki. Dziwi mnie, że na wyspie nie można kupić karmy, przecież obok takiego królika nie sposób przejść obojętnie. Ale widzę, że wszędzie zabieraliście ze sobą główkę sałaty 🙂 Pozdrawiam

 5. Mamy już króliczka drugiego. teraz samca od ponad 2 lat . Wcześniej przez 7 lat samiczkę. Króliczki to cudowne zwierzaki ale to istoty żywe! nie maskotki.
  One czują, pożerają i wydalają hihi . Więc trzeba z nimi dużo pracować aby w zgodzie się z nimi nam ludziom mieszkało. 🙂
  Mają naturę troszkę zbliżoną do kotów. Myślą że my opiekunowie jesteśmy ich niewolnikami do głaskania, miziania i dotykania 🙂 Ale można królika wychować podobnie jak kota czy nawet psa. Tak aby swoje potrzeby oddawał do kuwety 🙂 I nie gryzł wszystkiego co ma pod nosem. hihi

 6. Miejscowość TadanoUmi a nie tadanomi . Literówka ale juz nie można znaleźć w Google maps. Ookunoahima , czyli… (Nazwa nie ma nic wspólnego z królikami . Chyba ze to tylko taki zabieg stylistyczny. 🙂
  I jest jeszcze trzecia teoria jakoby turyści przywieźli króliki na wyspę aby ja zmienić na korzyść turystyki.
  A ogólnie ok 🙂

 7. @Sanji02933 Literka dodana, dzięki. Okunoshima jest wyspą królików, o nazwie nic nie pisałam, więc nie widzę związku 🙂 O tej 3 teorii nigdy nie słyszałam i wydaje się być najmniej wiarygodna , ale fajnie wiedzieć.

  Pozdrawiam!

 8. Genialne miejsce! Słyszałem o tym kiedyś, chyba na national planet.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *