1

Najlepsze vlogi na YouTube o Japonii

Przed wyjazdem do Japonii chcę zgromadzić tak dużo informacji, jak to tylko możliwe. Powody są trzy:
– nie znamy języka japońskiego, więc trudno będzie się komunikować z lokalnymi;
– Japonia jest relatywnie droga, więc warto wiedzieć gdzie się udać, by nie wydać fortuny;
– jestem wegetarianką, więc chciałabym znaleźć jakiekolwiek miejsce na zjedzenie czegoś bez mięsa (choć w to wątpię coraz bardziej).

Poza przewodnikiem LonlyPlanet i kilkoma przydatnymi blogami o Japonii, moim ulubionym źródłem informacji okazał się YouTube. Znalazłam tam kilku vlogerów, którzy nie tylko pokazali mi ciekawe miejsca, ale też powiedzieli, jak się zachować w danej sytuacji. Poniżej lista moich ulubionych, na których obejrzenie warto poświęcić kilka minut, by w Japonii czuć się nieco pewniej.

1. Krzysztof Gonciarz 

Gonciarza dodaję na początku, bo jest to najlepszy vlog polskojęzyczny traktujący o Japonii. Gonciarz, znany także z innych projektów, pokazuje Japonię jaką poznał jako wizytor, a także tą, którą odkrywa jako mieszkaniec Tokyo. Poza autorskim kanałem, warto zajrzeć na projekt, który realizuje z partnerką – TheUwagaPies – powala wysoką jakością i częstotliwością dodawania materiałów. Wadą dla mnie jest to, że Gonciarz nie zamieszcza w opisie informacji o miejscu, które odwiedził.

2. Mark Wiens

jedzenie w japonii

Mark Wiens . Źródło: YouTube

Marka uwielbiam i wracam do niego przed każdym wyjazdem do Azji. Jego praca skupia się generalnie na jedzeniu, ale istotne jest tu nie tylko to co je, ale jak to robi (ta twarz wyraża wszystko!)! Choć jego wizyta w Tokyo była krótka, stworzone wówczas materiały nadal są godne plecenia. Blog Marka to także miejsce warte odwiedzenia.

3. Kyde and Eric

Urocza para Amerykanów pomieszkująca w Tokyo. Na swoich filmikach pokazują ciekawe miejsca w stolicy i wokół niej, a także dzielą się swoimi doznaniami kulinarnymi. Szukają miejsc tanich i – jak uważają – dobrych. Poza filmami z Japonii, Kyde i Eric podróżują po całej Azji, dzieląc się wszystkim ze swoimi widzami.

4. WAORYU ONLYinJAPAN

W serii znajduje się kilka odcinków pokazujących Japonię od kuchni (czym jest wasabi, jak się uprawia ryż, przygotowywanie Okonomiyaki itp) i tą niecodzienną (zawody w jedzeniu gigantycznych posiłków itp.).

5. Charlyjapan

Francuz mieszkający w Tokyo, który w ciągu 2 minut (bo tyle trwają filmy) pokazuje ciekawostki związane z Japonią, głównie te kulinarne.

6. uelshannelle

blog o jedzeniu w Japonii

Ule i Shannelle , źródło: YouTube

 

Kolejna super-urocza para australijskich Azjatów, która odkrywa Japonię i jej smaki. Uel i Shannelle zabiorą Was do kilku smacznych miejsc czy przetestują dla Was słodycze ze sklepu 7/11.

7. Experience JAPAN with YUKA

Vlog Yuki z Osaki spodoba się każdemu, kto dopiero zaczyna planowanie swojej podróży do Japonii i niewiele o niej wie. A Yuka wie dużo i chętnie się tym dzieli, często zbierając swoje porady w cykle „5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed wyjazdem do Japonii” itp. I jest w tym bardziej realna niż pozostali, zgromadzeni tu twórcy.

8. Life Where I’m From

Źródło: YouTube

Aiko. Źródło: YouTube

Aiko to mała dziewczynka, pół Kanadyjka i pół Japonka. W naturalny sposób wprowadza widzów w świat Japończyków – ich nawyki, ich smaki itp. Razem z Aiko możemy zjeść tradycyjne japońskie śniadanie, przygotować lunch i sprawdzić, co mają w tornistrach japońscy uczniowie.

To są moi ulubieni autorzy, którzy o Japonii nauczyli mnie najwięcej i pomogli stworzyć ramy planu podróży po Tokyo, Hiroshimie, Narze i Kyoto. Miłego oglądania!

One Comment

  1. Też jestem zachwycona Markiem, naprawdę potrafi zainspirować do podróżowania i odkrywania nowych smaków. Pozdrawiam i życzę udanej podróży!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *