0

Masada – jak dostać się na twierdzę Heroda o wschodzie słońca?

Masada to starożytna twierdza żydowska, w  której schronił się między innymi Herod, znany z ewangelii św. Mateusza. Po nim panowali tu Rzymianie i bizantyjscy mnisi. Dziś skupię się na informacjach praktycznych – jak dojechać do Masady, kiedy się tam wybrać, ile kosztuje bilet wstępu i – w ogóle – czy warto dotrzeć na szczyt twierdzy Masada w Izraelu?

Jadąc do Izraela postawiłam sobie dwa główne cele: po pierwsze, spożywać ogromne ilości hummusu, po drugie – dotrzeć na wzgórze Masady przed wschodem słońca. Oba cele zrealizowałam i oba sprawiły mi wiele radochy. O obżarstwie hummusowym opowiem następnym razem, dziś skupmy się na Masadzie. Oto kilka najistotniejszych kwestii:

pustynia izrael

Widok z Masady

Jak się dostać do Masady przed wschodem słońca?

Dostać się do Masady, pod sam szczyt góry można na kilka sposobów: autobusem miejskim, z (najtańszy sposób) smochodem lub z wycieczką.

  • Autobusy liniowe dojeżdżają tu z Jerozolimy, jeżdżą jednak od godziny 8 rano, nie ma zatem możliwości dojechania przed wschodem słońca tego samego dnia.
  • Można to jednak połączyć z noclegiem w hostelu, który znajduje się kilka metrów od wejścia na szlak pieszy, link tutaj.
  • Kolejna opcja to przyjazd samochodem, z czego ja skorzystałam. Auto wynajęliśmy w Jerozolimie dzień wcześniej i w środku nocy ruszyliśmy w stronę Masady. Przejazd był bezproblemowy, kontrola w Palestynie zapytała wyłącznie dokąd jedziemy – paszporty pozostały nietknięte, tak samo jak międzynarodowe prawo jazdy. Przy wejściu na szlak (od strony Morza Martwego) znajduje się darmowy parking.
  • Ostatnia opcja to skorzystanie z zorganizowanej wycieczki na wschód słońca do Masady, w ramach której przewiezieni zostaniecie pod wejście, następnie zahaczycie także o inne miejsca (Morze Martwe czy Park Narodowy). Nie jest to tania opcja, ale dla podróżującego singla – finansowo optymalna. Ceny nocnych wycieczek zamykają się w przedziale 55-70 $. Przy 2 osobach korzystniej będzie wynająć samochód, choć zorganizowana wycieczka to z pewnością najwygodniejsza opcja.
wycieczka na masadę

Wspinaczka na Masadę przed wschodem słońca

Jak się dostać na szczyt Masady?

Oopcje są dwie: wspinaczka lub przejazd tramwajem linowym (cable car). Opcja dla leniwych otwiera się o godzinie 8 rano, więc odpada w przypadku chęci podziwiania wschodu słońca ze szczytu. Do dyspozycji zostaje jedynie spacer pod górkę.

Na szczyt możńa się dostać dwiema świeżkami: 

  • The Rampart Path – stroma, ale krótka ściezka (czas przejścia: 20 min). Można do niej dotrzeć od zachodniej strony (jadąc z Aradu). Różnica w wysokości to jedynie 100 metrów.
  • The Snake Path – bardziej płaska, choć znacznie dłuższa (jak obiecuje producent – wije się jak wąż), a różnica w wysokości to 350 m. Można na nią wejść od strony wschodniej (tu też znajduje się wspomniany hostel), gdzie dojeżdża się z Jerozolimy. Średni czas przejścia to 45 min. Wejście na świeżkę otwierane jest godzinę przed wschodem słońća. 

Ja szłam świeżką The Snake Path, z której rozciągał się przepiękny widok na Morze Martwe. Nie jest to możne najłatwiejszy spacer (szczególnie w środku nocy, kiedy zamiast butów trekingowych wolałabym założyć miękkie kapcie i przytulić się do poduszki), ale widoki wynagradzają ból łydek.

Masada Israel

Droga na Masadę przed wschodem słońca.

Masada robi przeogromne wrażenie, zarówno z podnóża góry jak i ze szczytu, z którego roztacza się bajeczny widok na Pustynię Judejską i Morze Martwe. Gdy jest jeszcze dostatecznie ciemno, a na drugim brzegu Morza Martwego widać tereny Jordanii, które znikają wraz z pojawiającym się światłem słonecznym.

Ile kosztuje wejście na szczyt Masady?

Masada znajduje się na terenie Parku Narodowego, więc wejście jest płatne. Warto mieć przy sobie gotówkę, choć teoretycznie w kasie powinien być dostępny terminal (nie działał w dniu kiedy tam byłam – kilka osób odbiło się od bramki). Cennik kształtuje się następująco:

  • dorośli: 28 NIS
  • dzieci: 14 NIS
  • uczniowie i studenci: 24 NIS

Przejazd tramwajem linowym jest dodatowo płatny, więcej informacji tutaj

Co zabrać ze sobą na Masadę?

Jeśli chcecie oszczędzić pieniądze na wjechaniu wagonikiem, to nie bierzcie japonek czy szpilek. Wygodne, kryte obuwie nie powinno nikogo zawieść. Przy porannej wspinaczce przyda się też coś cieplejszego z szafy. Warto także mieć przy sobie latarkę – czołówkę, na wypadek gdyby słońce nieco zaspało i czekała Was wspinaczka w mroku. 

No i woda. Na górze są krany z pitną wodą, gdzie można napełnić butelki, więc nie musicie dżwigać wielkich baniaków.

Wyceczka do Izraela

Widok ze szczytu Masady

Czy warto jechać na Masadę?

Zdecydowanie tak! Po pierwsze, rewelacyjne widoki z miejsca tak bogatego hstorycznie! Po drugie – Masada znajduje się w pobliżu innych atrakcji, które można połączyć w jedną wycieczkę – kąpiel w Morzu Martwym czy spacer po Parku Narodowym Ein Gedi.

Ja mogę tylko zachęcić do wdrapania się na szczyt przed wschodem słońca. Na szlaku czeka nas mniejszy tłum, a na górze nie spali nas słońce, jak w przypadku godzin połódniowych. To co zobaczycie ze szczytu naprawdę warte jest nieprzespanej nocy!

Wschód słońca widziany ze szczytu Masady

Wschód słońca w izraelu

podróż do Izraela

masada wschód słońca

Wspinaczka w Izraelu Masada

hedzenie ze skpu w izraelu

Śniadanie u podnóża Masady

Już niebawem ukaże się więcej artykułów z tygodnia w Izraelu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *