3

Karnawał w Rio de Janeiro. Praktyczny poradnik + sposób na tanie bilety.

Karnawał w Rio de Janeiro to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. Karnawał co roku opanowuje całą Brazylię, ale to właśnie wydarzenia w Rio owiane są największą sławą. Tam też przybywa najwięcej turystów. Ciekawscy przybywają ze wszystkich kontynentów, by podziwiać prezentacje najznakomitszych szkół samby. Czas karnawału to też sporo pułapek czekających na głodnych wrażeń turystów – wysokie ceny noclegów, konicy odsprzedający bilety na Sambodrom i wysoka przestępczość. W tym artykule postaram się zawrzeć najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać, jadąc na karnawał do Rio.

Brazylia karnawał

Karnawał w Rio 2018

W Rio na karnawale byłam w 2018 roku. Jeśli nie jesteście szalenie zakochanin w sambie, to nie porzucajcie pomysłu wyjazdu na karnawał już na starcie. Jest to wydarzenie warte doświadczenia choćby raz w życiu, czego jestem najlepszym przykładem (bo z sambą wiąże mnie tyle, co zupę pomidorową z jagodami).

Kiedy odbywa się Karnawał w Brazylii?

Karnawał jest imprezą ruchomą w kalendarzu, ale zawsze odbywa się w pierwszym kwartale roku. Niemniej jednak Brazylijczycy rozpoczynają zabawę długo przed oficjalnym startem :-). Daty rozpoczęcia nadchodzących karnawałów:

  • 2019: 3 marca
  • 2020: 23 lutego
  • 2021: 14 lutego

Oficjalnie karnawał trwa ok. tygodnia. Najwięcej imprez odbywa się w 3 pierwszych dniach. 

Jak dolecieć na karnawał w Brazylii?

W okolicach Świąt, Nowego Roku i karnawału loty do Brazylii są nieco droższe. Do Rio można dolecieć bezpośrednio z Warszawy czy z Berlina, ale do dyspozycji jest też wiele lotów łączonych, z przesiadką w innych miastach Europy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o koszcie podróży do Brazylii.

Gdzie odbywa się najlepszy Karnawał?

Jak wspomniałam wcześniej, Karnawał w Rio jest najbardziej znany (nazywany stolicą światowego Karnawału), dlatego to tu przyjeżdżają żądni wrażeń (jak ja) podróżnicy. Rio ma jednak wiele alternatyw, bo niemal w każdym mieście i miasteczku celebruje się Karnawał na inny sposób. Podczas wyjazdu do Brazylii zahaczyliśmy też o Karnawał na Ihla Grande (malutki, bardzo lokalny) i w Salwadorze (gdzie mocno odczuwa się wpływy afrykańskie). Dużą popularnością cieszy się też Karnawał w Recife i w Sao Paulo.

karnawał 2019 brazylia

Karnawał na plaży Ipanema w Rio.

 

Gdzie spać podczas karnawału w Rio?

Ceny noclegów w czasie karnawału windowane są kilkukrotnie, osiągając cyklopowe wartości. To właśnie nocleg jest głównym powodem, dla którego planowanie karnawału warto rozpocząć z dużym wyprzedzeniem, by nie obudzić się z ręką w… Hiltonie, czy innym hotelu ze złotą zastawą. My spaliśmy w hostelu, w 10-osobowym pokoju za nierozsądną sumę, ale była to najtańsza opcja. 3 tygodnie wcześniej zatrzymaliśmy się dokładnie w tym samym hostelu, płacąc 3 razy mniej za pokój prywatny.

Najtańsze opcje można znaleźć na airbnb i oczywiście na couchsurfingu. Jako że była to nasza pierwsza podróż do Brazylii, obawialiśmy się korzystać z któregokolwiek z tych serwisów planując karnawał, ponieważ istnieje tam możliwość odwołania rezerwacji przez właściciela. Baliśmy się sytuacji, że w przypadku odwołania rezerwacji, wolne pokoje zostaną tylko w najbardziej ekskluzywnych hotelach w mieście. Zacisnęliśmy zęby i zarezerwowaliśmy 2 łózka w średniej klasy hostelu w Ipanemie w cenie 160 euro za noc.

W jaki dzień wybrać się na Sambodrom?

Karnawałowe pokazy odbywają się od piątku do poniedziałku, a parada mistrzów ma miejsce tydzień później, w niedzielę. Piątek i sobota to pre-eliminacje i pokaz 12 szkół samby z całego kraju, które mają szansę znaleźć się w grupie konkursowej w następnym roku (w te dni bilety są zdecydowanie tańsze, ale pokazy nie są tak emocjonujące). W niedzielę i poniedziałek można uczestniczyć w konkursie głównym, w którym biorą udział najlepsze szkoły w kraju (każdego dnia prezentuje się 6 szkół).

My wybraliśmy się na Sambodrom w niedzielę.

Gdzie kupić bilet na karawał w Rio i ile on kosztuje?

Przeczytałam wszystkie poradniki dostępne w Internecie na temat biletów na Sambodrom, przekartkowałam też przewodniki po Brazylii. Wszystkie odsyłały mnie do anglojęzycznych stron, oferujących sprzedaż biletów na Sambodrom, których ceny wzrastały wraz z upływem czasu. Problem polegał na tym, że ich ceny były śmiesznie wysokie. Jako doświadczony backpaker, który za turystyczne rozrywki nie lubi płacić dużo, musiałam poszukać innego rozwiązania.

Od znajomych Brazylijczyków dowiedziałam się, jak wygląda system sprzedaży biletów na Sambodrom: oficjalny dystrybutor sprzedaje je po rozsądnej cenie (choć dla Brazylijczyków są one bardzo wysokie), a międzynarodowe firmy skupują je w ilościach masowych i odsprzedają na ładnych stronach, obsługiwanych w wielu językach. Haczyk polega na tym, że by kupić bilet bezpośrednio, trzeba mieć numer CPF, który jest brazylijskim, unikalnym numerem personalnym (jak nasz PESEL). Próbowaliśmy kupić przez znajomych, używając ich dowodu, ale regulamin jasno zaznacza, że przy odbiorze biletu należy okazać dokument użyty przy zakupie. 

Stawaliśmy na rzęsach by nie zapłaćić za wejściówki 600E, które proponują pośrednicy. Po kilku nieduanych próbach, udało nam się zdobyć wejściówki do jednego z droższych i lepszych sektorów za 300 Reali Brazylijskich (~260zł), czyli dokąłdnie taką cenę, za jaką bilety mogą kupować mieszkańcy Brazylii. 

Używając translatora, napisaliśmy po portugalsku maila do firmy Total Acesso, zajmującej się dystrubucją biletów (suporte@totalacesso.com) z prośbą o wygenerowanie numberu CPF na podstawie skanu paszportu, który dołączyliśmy do wiadomości. Ku naszemu pozytywnemu zaskoczeniu, prośba została zaakceptowana. W odpowiedzi otrzymaliśmy numer, na którego podstawie mogliśmy dokonać rezerwacji. Bilety należy odebrać osobiście w Rio (nie ma możliwości przesyłki, jak w przypadku zakupu u międzynarodowego pośrednika). Odbiór biletów przebiegł bezproblemowo.

Jaki sektor na Sambodromie wybrać?

Miejsce na Sambodromie związane jest z ceną, jak i z widocznością. Początkowe i końcowe sektory są najtańsze, ale mają oczywiste wady – tworzą się tam korki, a tancerze albo dopiero się rozgrzewają do tańca, albo ostatkiem sił schodzą ze sceny. Najlepsza zabawa odbywa się na środku, gdzie znajduje się jury i dziennikarze. To tu tancerze przystają, prezentując swoje stroje i trenowane latami ruchy, tu widać i słychać najlepiej. Nie dziwi zatem fakt, że ceny w sektorach 6, 7, 8 i 9 są najwyższe. Więcej zapłacimy też za miejsca numerowane i zadaszone.

Karnawał w Rio

poradnik karnawał brazylia 2019

Widok na pokazy samby z sektoru 7.

My zdecydowaliśmy się na sektor 7, który wraz z sektorem 6 stanowią miejsca dla sędziów. Każda szkoła tańca skupia swoją energię na tych kilkunastu metrach, by jak najlepiej się zaprezentować. Nie doświadczyłam tej imprezy z perspektywy innego sektoru, ale ten był naprawdę przyzwoity, a widoczność z miejsc bez zadaszenia była bardzo dobra.

Sektor 9 jest sektorem turystycznym. Jest tu więcej obsługi mówiącej po angielsku, a siedzenia są numerowane (choć są to wyłącznie numery na kamiennych blokach). Nie mieliśmy potrzeby bawienia się w towarzystwie europejczyków, dlatego od początku nie braliśmy go pod uwagę.

Jak dojechać z miasta na Sambodrom?

Wiele słyszy się o braku bezpieczeństwa w Rio, szczególnie w czasie karnawału. I choć jest w tym sporo przesady, uważać trzeba. Mimo iż Sambodrom oddalony jest o kilkaset metrów od najbliższej stacji metra, postanowiliśmy właśnie tym środkiem transportu dojechać na pokazy samby. Okazało się to nie lada przygodą, bo w wagonie jechali z nami tancerze, już ubrani w swoje barwne stroje (choć temperatura powietrza przekraczała 35 stopni, niektórzy przebrani byli za puchate tygrysy!). Pasażerowie śpiewali, klaskali i walili w dach pociągu. Przejazd przez kilkanaście stacji był niezłym preludium do czekającej nas nocy, pozwolił także oszczędzić kilkadziesiąt złotych (bo tyle kosztuje przejazd taksówką).

poradnik rio brazylia

Barwni towarzysze przejazdu metrem na Sambodrom.

Wracając w środku nocy kompletnie zmęczeni nie chcieliśmy ryzykować i zamówiliśmy taksówkę przez aplikację UBER.

Co zabrać na Sambodrom?

Przedstawienie trwa całą noc, więc warto się dobrze przygotować, szczególnie że bilet na Sambodrom jest biletem jednorazowym – nie można opuszczać areny z zamiarem powrotu. 

Karnawał w Rio

Co warto wziąć ze sobą?

  • Woda. Na terenie imprezy są stanowiska z napojami, ale ich ceny są znacznie wyższe.
  • Coś miękkiego do siedzenia. Kilka godzin siedzenia na kamiennym bloku nie należy do przyjemności. Warto mieć ze sobą bluzę czy koc, na których można usiąść. Przed wejściem sprzedawane są piankowe poduszki do siedzenia.
  • Przekąski. Jeśli hot-dog to nie przekąska dla Ciebie, nie zapomnij o przygotowaniu czegoś do chrupania.
  • Przebranie. Na ulicach Rio i w sklepach handluje się różnymi przebraniami i dekoracjami, które ma na sobie każdy, niezależnie od płci, wieku czy koloru skóry. Warto zaopatrzyć się w jakieś dodatki czy wczuć się w klimat panujący na ulicach!
  • Alkohol. Na Sambodromie można kupić piwo, ale jest znacznie droższe. W plastikowej butelce możecie wnieść ulubionego drinka i nie przepłacać.

Czy warto wydawać pieniądze na Sambodrom?

W czasie karnawału najwięcej dzieje się na ulicach, Sambodrom jest tylko dodatkiem. Chodząc na blokos, gdzie prezentują się artyści można bawić się wyśmienicie – słuchać muzyki, tańczyć, jeść i pić do białego rana. Niemniej jednak, Sambodrom dostarcza innych doznać i emocji. Moim zdaniem jest to rozrywka, na którą raz w życiu można się zdecydować, nawet jesli jest droga i nie przyciąga już takich tłumów jak dawniej (w naszym sektorze było sporo wolnych miejsc, a publiczność nie reagowała tak żywiołowo, jak tłumy na ulicach).

Dla mnie największą wartością były stroje prezentowane przez tancerzy na Sambodromie – z każdym kolejnym pokazem moje oczy otwierały się szerzej, podziwiając kreatywność i kunszt wykonania każdego elementu. Było naprawdę pięknie, dlatego polecam z całego serducha!

 

3 Comments

  1. Karnawal w Rio to zawsze bylo moje marzenie. Chcialabym tam pojechac za rok, gsy skoncze studia. Sposob na tanie bilety bardo mi sie przyda 🙂

  2. @Artur – nie. Po pierwsze, wylecieliśmy już z Brazylii, a po drugie – na finale już niewiele się dzieje (podobno), bo to ostatki karnawału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *