14

Hotel kapsułowy w Japonii – relacja

Hotel kapsułowy to odpowiedź japońskich hotelarzy na potrzebę zapewnienia niedrogiego noclegu na małej przestrzeni dla dużej liczby osób. W ten sposób, w roku 1979, w Osace powstał pierwszy hostel kapsułowy na świecie. Maleńkie, prywatne przestrzenie hotelowe cieszą się niezwykłą popularnością i stały się symbolem Japonii, który chce poznać niemal każdy turysta wybierający się do Japonii. W tym artykule chciałabym opisać moje doświadczenia związane z noclegiem w kapsule w Japonii, powiedzieć o wadach i zaletach takich hoteli. Znajdziecie tu także przykładowe ceny hoteli kapsułowych, kilka zdjęć i krótkie nagranie z takiego hotelu. I czy w ogóle warto spać w hotelu kapsułowym w Japonii?

hotel kapsułowy w kyoto

Uniform w hotelu kapsułowym, Japonia 2015.

Poszukiwania noclegów rozpoczęliśmy kilka tygodni przed wylotem, o czym więcej napisałam w tym artykule. W tym czasie hotel kapsułowy, który najbardziej nam się podobał był już zarezerwowany na ten okres, więc zdecydowaliśmy się na inny, bo opcja spania w tak małym pokoju była punktem obowiązkowym naszej wycieczki. Problematyczny też okazał się fakt, że jesteśmy podróżującą parą, a wiele hoteli japońskich oferuje noclegi wyłącznie dla mężczyzn i rzadziej tylko dla kobiet. Wynika to z faktu, że z zamysłu były to miejsca dla podróżujących biznesmenów, którzy mogli tam zostać na całą noc bądź skorzystać z krótkiej drzemki. My musieliśmy znaleźć hotel kapsułowy dla kobiet i dla mężczyzn – uwierzcie mi, to nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Hotele mieszane oferują osobne piętra dla kobiet. Hotele kapsułowe w Japonii zazwyczaj nie pozwalają na obecność w nich dzieci. W Japonii można też natrafić na dwuosobowe pokoje kapsułowe.

Na koszt wycieczki do Japonii składa się przede wszystkim cena lotu, ale kolejnym ważnym kosztem są noclegi, dlatego warto porządnie przyłożyć się do ich wyboru, jeśli nie chcemy przeznaczyć na to fortuny. I tu informacja, która zaskakuje większość osób, z którymi rozmawiam o hotelach kapsułowych w Japonii – kapsuła w Kyoto to najdroższy nocleg jaki mieliśmy podczas naszej podróży po tym kraju. Warto jednak pamiętać, że staramy się podróżować tanio i rozsądnie, więc z reguły na noclegi nie wydajemy dużo; hotel kapsułowy nie był drogi, niemniej jednak można znaleźć tańsze opcje noclegu w Japonii. W Japonii można wynająć kapsułę na całą noc bądź na kilka godzin w ciągu dnia, by wziąć energetyczną drzemkę.

ninehours kyoto japonia

Hotel kapsułowy w Japonii

My zatrzymaliśmy się w hostelu kapsułowym 9hours w Kyoto, który określany jest jako bardzo typowy hotel tego typu. W regulaminie hotelu można między innymi znaleźć informację o zakazie wstępu osób w tatuażami, czego powód wyjaśniłam TUTAJ. Tylko obszar recepcji jest dla obu płci, bo już od wejścia do windy następuje podział. Każda z dwóch wind zatrzymuje się tylko na piętrach dla kobiet (pokoje i łazienki) lub dla mężczyzn, w zależności od tego, dla kogo została przeznaczona. Ten sam hotel znajduje się także w miastach Narita i Sendai.

Całość wygląda bardzo futurystycznie, trochę przypomina to design z filmu „Seksmisja”. Jest biało, cicho i minimalistycznie. Mnie taki wystrój i zachowanie klientów bardzo przypadło do gustu.

W hotelach kapsułowych obowiązuje całkowity zakaz chodzenia w obuwiu. Na zmianę dostajemy jednorazowe kapcie. Dodatkowo każdy klient takiego hotelu otrzymuje specjalny uniform do spania, zastępując pidżamę (pierwsze zdjęcie). W mojej opinii wyglądało to jak ubrania więzienne, a rozmiar każdemu przypadał całkowicie przypadkowo. W naszym hotelu dostaliśmy także ręcznik i szczoteczkę do zębów.

9hours kyoto hotel

Hotel kapsułowy w Japonii

Jak wygląda kapsuła w takim hotelu? Jest niewielka, ale zdecydowanie większa, niż mi się wydawało. Jej częste porównywanie do trumny jest moim zdaniem dalece przesadzone, choć oczywiście imprezy w takim pokoju nie zrobicie. Problem mogą też napotkać osoby wysokie. Ja mam wzrost iście japoński, dlatego mogłam leżąc mogłam się wyprostować i zostało nawet nieco wolnej przestrzeni. W kapsule znajduje się pościel, bo zasadniczo to miejsce nie służy do czegoś innego niż spanie. Na ścianie ponad głową jest zegarek, ładowarka i panel do sterowania światłem i ustawieniem budzika.

hotel 9hours w Japonii

Budzik w hotelu kapsułowym w Japonii

I tu uwaga: budzik w kapsule to najgorszy wynalazek świata. Zamysł jest fantastyczny – nie budzimy nikogo innego w pokoju dźwiękiem, bo budzi nas zapalające się w kapsule światło. Nie wiem jak to jest z Waszym snem, dla ja po zapaleniu się światła nadal spałam jak zabita. Obudził mnie wibrujący telefon, który ustawiłam jako budzik zapasowy. Mój Programista nie zastosował takiej taktyki i o mały włos nie spóźniliśmy się na pociąg. Zamknięcie to prosta zasłona, przypominająca rolety okienne, co niestety nie ogranicza żadnych dźwięków z zewnątrz. Ściany pomiędzy kapsułami są też bardzo cienkie.

kapsuła w japonii

Pokój w hotelu kapsułowym.

Temperatura w kapsule jest dość niska i nie można jej regulować, co jednak okazuje się być idealną temperaturą gdy śpimy. W pokoju panowała cisza, ale wspomniane „drzwi” nie tłumią dźwięków więc było słychać każde chrząknięcie czy rozmowy. W tym momencie doceniłam fakt podziału ze względu na płeć – kobiety chrapią znacznie rzadziej niż mężczyźni.

Większość hosteli kapsułowych w Japonii posiada swoje własne sentō, czyli łaźnię, w której należy zachować się tak samo jak w onsenie (dokładne umycie ciała przed wejściem, przebywanie nago z innymi osobami itd.). Podobnie jak pokoje, wanny podzielone są ze względu na płeć.

Hotele kapsułowe zyskały swoją popularność także poza Japonią. Można je spotkać zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, ale jeśli macie okazję przetestowania tych japońskich – naprawdę warto.

hotel kapsułowy w japonii

Uniform + kapcie w hotelu kapsułowym. Fota w windzie damskiej.

Zalety hoteli kapsułowych:

– wygodne łóżko
– cisza
– brak miejsc imprezowych
– idealna temperatura
– intymność
– cena
– szybki Internet
– czystość
– design

Wady hoteli kapsułowych:

– wadliwy budzik
– brak tłumienia dźwięków
– utrudniony dostęp dla kobiet
– małe szafki na bagaże
– cienkie ściany pomiędzy kapsułami

Cena noclegu w hotelu kapsułowym w Kyoto (hotel Nine Hours, w którym byliśmy): 2,800 jenów (97zł) gdy kupujecie z wyprzedzeniem i 4,800 jenów (167 zł) gdy kupujecie na ostatnią chwilę (cena za osobę, za noc).

Przed wyjazdem koniecznie zobacz, gdzie szukać tanich noclegów w Japonii.

14 Comments

 1. Przyjemnie opisane! Oglądałam kiedyś odcinek Galileo o tych hotelach… mnie trochę przerażają. Zdecydowanie wolę bardziej tradycyjne rozwiązania.

 2. Fakt, trzeba tolerować małe przestrzenie by polubić kapsułę @Sylvia! 🙂

 3. Kurczę a mi się Twoja kapsuła wydaje bardziej kosmiczna, niż moja! 😀
  Cena bez wyprzedzenia faktycznie jest wysoka, chociaż widywałam nawet takie za 8 tys jenów (może złote były ;)). Co do kosztów podróży – zgadzam się, że nie jest to wcale najtańsza opcja, zwłaszcza jak się podróżuje parą lub w kilka osób. Inna sprawa, że udało nam się też sporo nocować w Japonii u ludzi przez CouchSurfing.
  Pozdrawiam serdecznie, Aśka

 4. Warto zaznaczyć ze nie tylko hotele kapsułowe ale i zwykle tak jak i mój dom , wszystkie maja ściany z lekkich i cienkich materiałów .
  Różnica jest taka ze w hotelu zwykłym mamy więcej przestrzeni miedzy ścianami a kapsuły są jednak tuż obok siebie. Jest to jeden z powodów dla którego powstały….brak przestrzeni miejskiej i ceny nieruchomosci. Tak czy inaczej lekkie materiały nie izolują tak dobrze dźwięku i temperatury ale w razie trzęsienia ziemi są elastyczne i nawet jak się zawala to nie są ciężkie aby zabić na miejscu.

 5. Świetna relacja. Byłem w Japonii 2 razy i zamierzam tam wrócić. Spałem w hotelach kapsułowych w Tokyo, ale żadne nie były tak fajne jak ten z twoich zdjęć. Fajnie się czyta i ogląda. pozdrawiam. KJ

 6. Upychanie plecaka w schowku -fantastico 🙂 …przypomniał mi się podobna sytuacja na dworcu w Takayama.

 7. @Klaudiusz no cóż, plecak z dnia na dzień się powiększał ;P

 8. Pod wpływem tego wpisu przeszukałem sieć w poszukiwaniu najlepszych i najegzotyczniejszych obiektów. Są po prostu piękne! Tylko, że teraz śledzą mnie różnego rodzaju reklamy dla hoteli 🙂 dzięki za ten wpis

 9. Bardzo fajny artykuł. Dla mnie taki „pokój” jest trochę zbyt klaustrofobiczny, ale na pewno jest to ciekawe rozwiązanie na krótkie wypady. Czytałam też, że te hotele kapsułowe są coraz popularniejsze w Polsce. Nawet teraz w Stolicy otwierają nowy. Ciekawe, czy zdobędzie swoich zwolenników 🙂

 10. Zdecydowanie to na pewno super miejsce robi duże wrażenie i na pewno jak tylko się nam uda to chętnie je sprawdzimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *