3

Najlepsze filmy z Berlina i o Berlinie

Berlin stanowi tło wielu filmów, a w niektórych gra też rolę główną. Osobiście lubię je oglądać, bo pokazują miejsca, które znam. Dzięki nim odkryłam też kilka nowych lokalizacji. Dziś chciałabym podzielić się z Wami filmami opowiadającymi o Berlinie. Na liście znajdą się filmy, które widziałam i które polecam. Na koniec dorzucę któtką listę tych, które planuję neibawem zobaczyć.

Victoria

IMDB

Reżyser: Sebastian Schipper

Rok: 2015

To film niesamowity z kilku względów. Po pierwsze ,całość nagrana jest w Berlinie i fabuła dość mocno osadzona jest w tym mieście: życie nocne w klubach i na ulicach, zawieranie znajomości i międzynarodowość miasta. Jest to historia Hiszpanki (co jest dla mnie kolejnym plusem filmu!), która poznaje grupę berlińczyków. a oni pokazują jej ciemną stronę miasta. Film jest też wyjątkowy z tego względu, iż nagrany jest jednym ujęciem. Do oglądania poza dobrym towarzystwem przygotujcie piwo (najlepiej niemieckie!).

Kino w Berlinie. Źródło: Flickr, Martin aka Maha

Kino w Berlinie. Źródło: Flickr, Martin aka Maha

Życie na podsłuchu

IMDB

Reżyser: Florian Henckel

Rok: 2006

Film otrzymał Oskara, więc nawet jako amator powiem, że to naprawdę dobry kawałek kina, który dodatkowo porusza ważny temat społeczny. Głównym tematem jest rola stazi, która polegała na bezwzględnym podsłuchiwaniu i kontrolowaniu obywateli. Widz ma możliwość bliższego poznania jednego z agentów służb specjalnych NRD, który ma za zadanie podsłuchiwać jednego z pisarzy i jego żonę, która jest aktorką. Film pełen jest dylematów moralnych i ukazuje ówczesną sytuację oczami osób stojących po różnych stronach politycznej  barykady.

My dzieci z dworca Zoo – Christiane F.

IMDB

Reżyser: Uli Edel

Rok: 1981

W dzieciństwie czytałam tę książkę, na podstawie której powstał film. A raczej na podstawie życia prawdziwej Christiane, która mieszkała w Berlinie Zachodnim. Jej historia nie jest pozytywna, nie ma w niej nic godnego naśladowania, a jednak stała się ikoną tamtych czasów i tamtych dzieciaków. Narkotyki, alkohol i prostytucja to tylko niektóre części tej układanki.

Biegnij Lola biegnij

IMBD

Reżyser: Tom Tykwer

Rok: 1998

Film, który widziałam całkiem niedawno, czego zupełnie nie potrafię wytłumaczyć, bo każdy zakochany w tym mieście powinien go zobaczyć. Jest to dzień świstaka Loli, przeżywany codziennie niemal tak samo, tylko z małymi różnicami. To te małe czynności, małe decyzje sprawiają, że dzieje się tak a nie inaczej. Lola pokazuje, jak duży wpływ na nasze (i nie tylko nasze) życie mają codzienne decyzje. A poza tym, Lola wciąż biegnie po Berlinie.

Królik po berlińsku

Filmweb

Rok: 2009

Reżyser: Bartosz Konopka

To już polska propozycja kinowa, ale nie zabrakło tu Berlina. Film pokazuje historię muru berlińskiego i jego upadku z perspektywy królików, które żyją i rozmnażają się w strefie niczyjej. Moim zdaniem realizacja j est znakomita, bo pozwoliła na przedstawienie problemu na zimno, bez emocji towarzyszącym ludzkim historiom. Choć króliki na zburzeniu muru nie wyszły najlepiej. Film nominowany był do Oskara w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”.

Good bye Lenin!

IMDB

Rok: 2003

Reżyser: Wolfgang Becker

Ostatni z filmów o Berlinie, które oglądałam to „good bye, Lenin!” Jest to dramat przeplatający się z komedią, w którym obywatelka berlina wschodniego, nauczycielka i działaczka partyjna zapada w śpiączkę. Gdy się budzi, nie ma już podziału na wschód i zachód. Czy spodobają jej się nowe okoliczności? Czy będzie potrafiła żyć w nowej rzeczywistości?

Na koniec kilka tytułów, które nadaj znajdują się na mojej liście filmów do obejrzenia:

– Nasze matki nasi ojcowie

– A coffee in Berlin

– Wings of Desire

– Berlin calling

 Ten artykuł powstał w ramach projektu listopadowego Klubu Polki n Obczyźnie. Na stronie klubu znajdują się odnośniki do innych blogów, gdzie emigrantki piszą o ulubionych filmach z krajów, w których mieszkają.

3 Comments

  1. Polecam: „Cukiereczek” 1986, reż. Percy Adlon, fajny film 🙂

  2. Cukiereczek z roku 1985 jednak, pomyliłem się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *