3

Alkohol w Maroku – co, jak, gdzie i za ile?

Maroko to kraj muzułmański, a jak wiadomo, wiara muzułmańska zakazuje spożywania alkoholu. Czy zatem alkohol w Maroku jest choćby dla turystów, czy go w ogóle tam nie ma? Po powrocie z Maroka rozmawiałam z koleżanką z biura, która w tym samym czasie była w Casablance i przekonywała mnie, że alkohol jest w Maroku niedostępny. Skusiło mnie to do napisanie tego artykułu, bo oczywiście jest to nieprawda i jak się wie gdzie szukać i jak pytać – znajdzie się każdy trunek, na który aktualnie mamy ochotę.

Wino w markecie w Maroku

Wino w markecie w Maroku

Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że alkohol nie jest w tym kraju dostępny poza murami hoteli all inclusive. Nie było nam dane mieszkanie w żadnym z nich, więc trzeba było sobie poradzić w inny sposób. Ze względu na zawiłości historyczne i popularność języka francuskiego, jest tu sporo obywateli tego kraju (zarówno turystów jak i osób, które się tu przeprowadziły i rozpoczęły swoje biznesy), najłatwiej dostępne jest wino. W Maroku wino jest dość delikatne (zarówno ze względu na smak jak i zawartość alkoholu). Wino dobrze współgra z kuchnią marokańską (jak z niemal każdą kuchnią!). Butelka kosztuje ok. 10-15 euro, w zależności od lokalu. Ta sama butelka w markecie kosztuje mniej więcej 5-8 euro.

Alkohol w Maroku

Wino w Tiznit, Maroko 2015

Piwo piliśmy w barach i kupowaliśmy w markecie. Większość marek, które próbowaliśmy pochodziła z Casablanki. Są tam także sklepy monopolowe. Oczywiście, w Maroku obowiązuje całkowity zakaz picia alkoholu w miejscu publicznym, co polskiego turysty nie powinno zanadto dziwić, ale przypominam, szczególnie po ostatniej fali nagonki na polskich, niekulturalnych, a wręcz chamskich turystów (co oczywiście jest poniekąd prawdą).

W restauracjach/jadłodajniach

W miejscach, w których my jadaliśmu alkohol był całkowicie niedostępny, skupiały się na serwowaniu jedzenia. Zawsze można zapytać, czy jest dostępne piwo lub wino (czasami nie jest ono wskazane w menu), ale należy mieć na uwadze, że kogoś takie pytanie może obrazić.

W barach/klubach

Piwo i Shisha w Maroku, Marrakesh

Shisha i piwo w klubie w Marrakeszu

Tu oczywiście jest alkohol. Fajnie się udać do takiego miejsca choćby po to, żeby podpatrzeć jak wyglądają lokalni w takim miejscu. Miejsca serwujące alkohol nie są powszechnie akceptowalne w Maroku, dlatego są one schowane, zasłonięte i przyciemnione, czasami trzeba podpytać lokalnych gdzie znajduje się szukane przez nas miejsce.

W miejscowości Mirleft jest bar, który stanowi jedyne miejsce w promieniu wielu kilometrów, gdzie można wypić alkohol. Do wyboru mieliśmy tylko wino, bo piwo skończyło się kilka dni wcześniej. To chyba najlepiej pokazuje alkoholową sytuację w kraju.

W hotelach/hostelach

Hotele, szczególnie te all inclusive serwują alkohol w dużych ilościach i na terenie hotelu możemy pić bez skrepowania. W hostelach (w których my mieszkaliśmy) alkohol także był dostępny. Nie było go jednak w riadach i mniejszych, wiejskich hotelikach.

W sklepach

Dział alkoholowy w Carrefour w Marrakeszu

Dział alkoholowy w Carrefour w Marrakeszu

Największe ilości alkoholu widzieliśmy w Carrefour (dział niemal tak duży jak w Polsce) i w małym sklepiku z alkoholem, gdzie butelki były pakowane w gazetę. Ceny w sklepach są znacznie niższe niż w lokalach, ale trzeba mieć na uwadze, że zakupioną butelkę możemy spożyć wyłącznie w hotelu, o ile regulamin tego nie zagrania.

Na zdrowie!

Fani mocniejszych alkoholi też znajdą tu coś dla siebie - Marrakesz.

Fani mocniejszych alkoholi też znajdą tu coś dla siebie – Marrakesz.

Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie ‚czy w Maroku można kupić alkohol’. Nie zmienia to faktu, że tak dobrych soków pomarańczowych i herbaty z miętą nie ma nigdzie indziej, dlatego warto skupić się na tych właśnie napojach 🙂

Po więcej informacji o Maroku i innych ciekawych miejscach, dołącz do mnie na Facebooku i bądź na bieżąco!

3 Comments

  1. Oczywiście, że można sama go w sklepach widziałam. Co prawda nie były to sklepy przy głównych drogach, ale był!
    Ja bałabym się taki spożywać niewiadomego pochodzenia, chociażby dlatego, że ryzyko zatrucia i braku takich specjalistów mnie tam przeraża!

  2. @Gadka korkowane wino i piwo w zamkniętej puszce raczej nie powinny Cię przerażać 😉

  3. Szczerze powiedziawszy, nigdy nie pomyślałem, że może tam wystąpić problem z alkoholem. nigdy w Maroku nie byłem, w ogóle nie byłem w Afryce, ale nie wyobrażałem sobie, że tak to może wyglądać. Przyda się w przypadku wyjazdu do tego kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *