5

Najpiękniejsza wyspa Wietnamu?

W tytule nie przypadkiem postawiłam znak zapytania. W Wietnamie miałam przyjemność być tylko na jednej wyspie. Ale głęboko wierzę, że nawet jeśli nie jest ona najpiękniejsza, to jest wyjątkowa. Bajeczne i bezludne plaże, pełne raf koralowych wody, dzikie lasy tropikalne i malownicze szczyty gór. To wszystko czeka na Was na maleńkiej wyspie, szczętnie skrywanej przez Boga i Wietnamczyków.

Wietnam

Puste plaże na Con Son

Con Son – bo o niej mowa – to niewielka wyspa o powierzchni 76 km², oblana wodami Morza Południowochińskiego. Con Son to największa z 16 wysp tworzących grupę Con Son, z czego wszystkie znajdują się w granicach parku narodowego. Oddalenie ok 170 km od lądu (230 od Saigonu) zapewnia wyspie niewielu turystów – a co za tym idzie, niewielki zniszczenia środowiska naturalnego, co jest ogromną zaletą wyspy.

To zdecydowanie najlepsze miejsce na ucieczkę od Świata jakie widziałam. Turystów było kilkoro i już po drugim dniu się wszystkich znało z widzenia. Mieszkańców nie widać znacznie więcej, choć jest ich tu prawie 7 tysięcy. Głównym powodem są upały, przed którymi każdy stara się ukryć – w południe ulice pustoszeją. Stacjonuje tu wojsko, więc co druga spotykana osoba ubrana jest w zielony mundur. Poza tym mieszkają tu psy, krowy i komary. Całą resztę stanowi dzika natura. Ale jest w niej coś wyjątkowego. Kolorystyka – jak cała wyspa – jest stonowana i przyćmiona. Nie doświadczycie tu egzotycznych plaż ze złotym piaskiem i lazurową wodą i ekskluzywną budką serwującą drinki z palemką. Ale Con Don ma do zaoferowania znacznie więcej. Jest cicho i delikatnie, nikt nikomu nie przeszkadza, nikt nikomu nie zabiera przestrzeni. Poza ciszą słychać tylko lokalne wiadomości recytowane przez miejskie głośniki. Jeśli raj na Ziemii istnieje, to jest on właśnie tam. Nawet jak pada, grzmi i zalewa plaże – jest magicznie.

Na wyspie Con Son spędziliśmy 5 wspaniałych dni. W tym czasie zostaliśmy poważnie poparzeni przez słońce (pełne zachmużenie!), była wielogodzinna ulewa, a na na oceanie wzmógł się sztorm. Spędzaliśmy czas na plaży, podglądaliśmy pełne życia rafy pod wodą, opływaliśmy łodzią wyspy, jeździliśmy skuterem i wybraliśmy się na wielogodzinny spacer po tropikalnym lesie. Pełna egzotyka dla każdego na wyciągnięcie ręki. Piliśmy też ogromne ilości kawy, ale to tyczy się każdego zakątka Wietnamu, więc nad tym rozwodzić się nie trzeba.

Wieczorem w centrum rozkłada się niewielki ryneczek, jest tu sporo kawiarni, restauracji i knajpek. W większości z nich nie dogadamy się po angielsku. Ze względu na turystów z zasobniejszym portfelem, powstało tu kilka restauracji, gdzie płaci sie nieco więcej, ale jakość owoców można przewyższa najlepsze europejskie restauracje z białymi obrusami. Tam oczywiście komunikacja jest zdecydowanie łatwiejsza.

Plaże Con Sao

Plaże Con Son

Snorkelling na Con Sao

Snorkelling na Con Dao

Wyspa Con Son

Wyspa Con Son

Con Son wyspa

Wakacje w Wietnamie

Plaża na Con Son

Plaża na Con Son

Jak dotrzeć na Con Son?

Con Dao położona jest ok 230 km od miasta Ho Chi Minh i 80 km od lądu. Na wyspę można dopłynąć promem lub dolecieć z Sajgonu. Choć łódź jest dziesięciokrotnie tańsza, to wielogodzinna podróż morska (ok. 12 godzin) skutecznie zachęciła mnie do wykupienia miejsca w samolocie (45 min). Podróż małym samolotem linii VASCO nie należy do przyjemnych, ale na wyspie można się znacznie szybciej i bez objawów choroby morskiej. Choć nie ukrywam, że spędzenie kilkunastu godzin na łajbie z wietnamczykami brzmi kusząco.

Miniaturowe lotnisko na Con Sao

Miniaturowe lotnisko na Con Son

Kiedy wybrać się na Con Son?

My byliśmy w styczniu, kiedy upał przeplatał się z ulewnymi deszczami. Niebo zawsze było zachmurzone (mimo to zdołaliśmy się poparzyć), a w połowie naszego pobytu szkoły nurkowania zostały zamknięte z powodu silnych sztormów.

  • Dobrym pomysłem może być pojechanie na wyspę Con Son w czasie od maja do października, kiedy można obserwować małe żółwie wchodzące do wody.
  • Miłośnikom nurkowania powinno się na wyspie spodobać pomiędzy marcem a czerwcem, kiedy woda jest najbardziej przejżysta i można podziwiać niezaburzone życie tamtejszych wód.
  • Przewodniki po wyspie wspominają, że pora sucha trwa od listopada do lutego, co jednak nie do końca sprawdziło się podczas naszej styczniowej wizyty.
  • Od czerwca do lipca można się spodziewać monsunowych opadów i silnych wiatrów.
  • Upałów można się spodziewać pomiędzy wrześniem a październikiem.

Jak zwiedzać wyspę?

Wygodne buty to podstawa, bo w góry czy w las tropikalny można się wybrać jedynie pieszo. Jednym z moich ulubionych wspomnień z Wietnamu jest jazda skuterem i to właśnie na Con Son jeździliśmy najwięcej. Wspaniałe doświadczenie – puste drogi i niesamowite widoki. Jest to też jedyny transport, którym można się dostać w większość miejsc. Turystyka grupowa jest tu słabo rozwinięta.

Wietnam skuterem

Skuterem po Con Son

Gdzie spać na Cos Son?

Tu wybór jest spory. Od klasycznych, wietnamskich hotelików, przez kolorowe hostele, aż po nieprzyzwoicie drogie domki na plaży (jeden z nich skutecznie rozsławiła Angelina Jolie i Bradf Pitt, którzy tu ukrywali się przed światem. Bardzo dobry wybór Angela!).

My spaliśmy w hostelu, który był najbardziej ekologicznie i naturalnie wyglądającym miejscem, jakie widziałam – drewno i szkło, a natura wchodziła do pokoju przez szczeliny w ścianach. Naprawde przepiękne miejsce, choć ze względu naużyte materiały – wyjątkowo głośne.

hostel Con Son tanio

Nasz hostel na wyspe Con Son

Nie taka znowu piękna…

Pamietacie opowieść o japońskiej wyspie królików? Piękna i dziewicza, która jednocześnie przyprawia Japończyków o drgawki ze względu na swoją mroczną historię. Con Dao to jej wietnamska siostra. Równie piękna, równie dzika i równie pożądana. A jak większość kobiet, nie jest doskonała i skrywa jakąś tajemnicę. Con Son pamięta sceny, o których wszyscy chcieliby zapomnieć. Nie pozwalają jednak muzea, powstałe w dawnych więzieniach.

Wyspa znana była jako „Piekło na Ziemi”, przez wybudowane tu więzienia w drugiej połowie XIX w., w których dochodziło do bestialskich tortur, między innymi w tzw. tygrysich klatkach. Nad ludźmi znęcano się nie tylko przy użyciu siły fizycznej, ale także zabójczymi chemikaliami wylewanymi z góry, lub poprzez trzymanie ich w klatkach bez dachu – tu mordercze okazywało się silne słońce. Szacuje się, że siły Francuskie i Amerykańskie dokonały w tym miejscu mordu na ponad 21 tys. Wietnamczyków. Tu także Południowy Wietnam torturował uczestników Viet Cong. Przy więzieniu znajdują się cmentarze, gdzie spoczywają Ci, którym nie udało się już opuścić murów więzienia.

Więzienie na Con Sao

Muzeum tortur na Con Son

Kamienne cele, które można obserwować z góry

Kamienne cele, kontrolowane z góry przez strażnika

wietnam historia

Drastyczne warunki, w których przetrzymywano więźniów na Con Son.

I kilka bardziej pozytywnych zdjęć z Con Son:

podróż po wietnamie

Rafy koralowe na Con Son

rafa koralowa wietnam

Snorkelling na Con Son

Wietnam

Podróżowanie skuterem po Con Son

Wioska rybacka na Con Sao

Wioska rybacka na Con Son

Kamienista plaża na Con Son

Kamienista plaża na Con Son

podróż po wietnamie

Tropikalny nas na Con Son

Aromatyczna kawa wietnamska w ulubionej kawiarence.

Aromatyczna kawa wietnamska w ulubionej kawiarence.

Owoce na Con Son

Owoce na Con Son

Zwiedzanie łodzią wysp Con Don

Zwiedzanie łodzią wysp Con Don

Muszle w Wietnamie

Muszle i kawałki rafy koralowej wyrzucane przez morze na plażę

krewetki wietnam

Pieczone krewetki na Con Son.

5 Comments

  1. Hej! Jadę do Wietnamu w kwietniu, dzięki za propozycję wyspy, nie miałam o niej pojęcia, choć sporo czytam o Wietnamie. Pozdrawiam, Milena.

  2. @ilona, lot w obie strony kosztował ok. 400 zł. Łodka jest kilkukrotnie tańsza.

  3. Witam. Ciekawy wpis i ciekawe miejsce. Orientujecie się jak jest z internetem na wyspie? Potrzebuję do pracy 🙁

  4. @lukasz – W hostelu nie mieliśmy problemu. Poza – nie potrzebowaliśmy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *