1

9 miejsc ze spektakularnym widokiem na Berlin.

Berlin w porównaniu z wieloma innymi metropoliami ma dość niską zabudowę. Jest kilka budynków, które próbują sięgnąć chmur, ale większość kamienic dosięga tylko czwartego piętra, dlatego panoramę miasta można podziwiać wdrapując się już na niewysokie obiekty. Dziś właśnie o nich, o takich miejscach, z których można podziwiać panoramę Berlina, miejscach, w których można poczuć ogrom tego miasta i odetchnąć. No i napić się piwa – przecież to Berlin.

Osobiście uwielbiam panoramy miast. Stojąc w wąskiej uliczce czy na ruchliwym placu nie wiemy nawet jak potężne (lub malutkie) jest dane miasto. Dodatkowo – jako steoretypowa kobieta – nie mam zupełnie orientacji w terenie. Dopiero patrząc z góry na miasto, mając jego pełen obraz, widzę gdzie rozmieszczone są poszczególne obiekty, które już odwiedziłam. Dlatego panoramę zazwyczaj zostawiam sobie na koniec, na podsumowanie. W Berlinie takich miejsc znalazłam kilka – a jak już znalazłam, to się nimi podzielę. Zapraszam na Berlin z lotu ptaka (no prawie…)!

1. Klunkerkranich

Klunkerkranich to bar znajdujący się na dachu centrum handlowego Neukölln Arkaden. Budynek znajduje się przy stacji U-bahna (U7) Rathaus Neukölln. By dostać się na szczyt z pięknym widokiem na miasto, trzeba windą w środku sklepu wjechać na najwyższe piętro, po wyjściu skierować się w lewo i wspiąć się nieco wyżej betonową drogą z ogrodem na ścianie. Restauracja i bar na dachu to jedno z najfajniejszych miejsc do podziwiania zachodu słońca w Berlinie. Do tego mają dobre piwo, kawę i przekąski. Do pewnej godziny wejście jest bezpłatne (w weekendy do 16:00), później wstęp to 3 E. W godzinach wieczornych może być problem z miejscem siedzącym, a i trzeba będzie odstać swoje w kolejce. Jak traficie na koncert, to w ogóle będziecie w niebie. A i bez tego będziecie.

Klunkerkranich restauracja i bar na dachu berlin

Widok z baru Klunkerkranich

Dzielnica Berlina: Neukölln
Adres: Karl-Marx-Straße 66,12043 Berlin
Cena wstępu: za darmo do 16 w weekendy (w tygodniu zazwyczaj za darmo przez czły dzień), później 3 E
Strona WWW

2. Reichstag

Budynek Parlamentu Rzeszy zwiedzać można za darmo, trzeba się tylko wcześniej zarejestrować. Z wieży widać niemal całe miasto, a przewodnik (słuchawki z przewodnikiem w języku polskim także dostaniecie za darmo) powie nam co się gdzie znajduje. Więcej szczegółów dotyczących wizyty w Bundestagu znajdziecie w artykule o atrakcjach Berlina na weekend.

Reichstag w Berlinie, zwiwdzanie kopuły.

Reichstag w Berlinie, zwiwdzanie kopuły.

Adres: Platz der Republik 1,11011 Berlin
Cena wstępu: za darmo
Strona WWW

3. Monkey Bar

Monkey Bar znajduje się na ostatnim piętrze hotelu 25 Hours, na centralnym placu Berlina Zachodniego. Rzadko zaglądam w tą część miasta, ale jak już tam jechać, to właśnie dla tego widoku. Panoramę miasta można podziwiać z szklanego baru lub z tarasu wokół niego. Do baru dojedziemy windą, z której wysiadając trzeba skierować się w prawą stronę. Po lewej znajduje się restauracja z równie doskonałym widokiem (NENI kitchen). W Monkey Bar jest DJ, który dopełnia i tak przyjemną atmosferę, która tu panuje. Po północnej stronie baru znajduje się ogród zoologiczny i przy odrobinie szczęścia można dostrzec jego mieszkańców. Z moim szczęściem widziałam tylko bociany.

Widok na Zoo z Monkey Bar.

Widok na Zoo z Monkey Bar.

Dzielnica: Tiergarten
Adres: Budapester Strasse 40, 10787 Berlin
Cena wstępu: za darmo
Strona WWW

4. Wieża telewizyjna

Dość turystyczne miejsce i jeden z droższych widoków, dlatego krótki opis zerżnę z Internetu, bo nigdy tam nie byłam i pewnie nie będę. Ale jak już mówić o panoramie Berlina, to nie można pominąć wieży telewizyjnej, która jest najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej (368 m.). By ominąć kolejki, można zabukować bilet on-line wybierając konkretną godzinę. Sprawdźcie przed tym prognozę pogody, no chyba, że lubicie patrzeć na chmury z góry. W budynku wieży znajduje się restauracja.

alexanderplatz w Berlinie

Wieża telewizyjna na Alexanderplatz

Dzielnica Berlina: Mitte
Wysokość: 368m
Adres: Panoramastraße 1A,10178 Berlin
Cena wstępu: 13-23 euro
Strona WWW

5. Victoria Park

Tu może widok nie jest spektakularny, a w gałęziach drzew może się zawieruszyć nawet wieża telewizyjna, ale jest to miejsce warte odwiedzenia, bo jest piękne. I jakiś tam widok też ma. Jest to najwyższy punkt barwnej dzielnicy Kreuzberg. Główną atrakcją jest tu sztucznie stworzony wodospad, którym można się wspiąć aż do żelaznego pomnika powstałego w 1821, dedykowanego królowi Prus Williamowi III. Wokół są łąki idealne na leniwe popołudnie z butelką wina.

Widok (nieco zadrzewiony) i wodospad w parku Victoria.

Widok (nieco zadrzewiony) i wodospad w parku Victoria.

Dzielnica Berlina: Krezuberg
Adres: Kreuzbergstraße 15 10965 Berlin
Cena wstępu: za darmo

6. SkyKitchen

Jeśli widok na Berlin chcecie połączyć z wyjątkowymi doznaniami smakowymi, to SkyKitchen będzie do tego idealne! Restauracja znajdująca się na najwyższym piętrze hotelu andel’s Hotel Berlin, skąd rozpościera się widok na miasto. Restauracja posiada gwiazdkę Michelin’a, dlatego rezerwacji trzeba dokonać na kilka miesięcy przed wizytą w tym miejscu. Będąc tam jest się skupionym tak bardzo na tym, co znajduje się na talerzu, że niewiele pozostaje czasu na cieszenie się tym co za oknem. Dla takiego jedzenia jednak warto.

Restauracja Skykitchen. Źródło: facebook.com/skykitchen.restaurant.berlin/

Restauracja Skykitchen. Źródło: facebook.com/skykitchen.restaurant.berlin/

Dzielnica: Lichtenberg

Adres: Landsberger Allee 106, 10369 Berlin

Wstęp: równy cenie rachunku

Strona WWW

7. Balon Welt

Ten obiekt tez znam tylko w widzenia. Nie czuję większej potrzeby wydania prawie 100 zł na wzniesienie się balonem przymocowanym na sznurku, ale rozumiem, że kogoś może to fascynować, dlatego też dodaję do listy. Widok z balonu jest podobno niezły, przynajmniej tak piszą w Internecie.

Panorama Berlina

Balon Welt. Źródło: en.wikipedia.org

Dzielnica Berlina: Mitte
Wysokość: ~150 m
Adres: Zimmerstraße 95,10117 Berlin
Cena wstępu: 20 euro
Strona WWW.

9. Kolumna Zwycięstwa (Siegessäule)

Kolumna ze złotą postacią kobiety na szczycie ma bogatą historię. Warto przytoczyć choćby to, że została przeniesiona z Placu Republiki i dziś stoi w parku Großer Tiergarten. 2 maja 1945 roku polskie wojska na szczycie zamieściły biało-czerwoną flagę. Między innymi dzięki temu wydarzeniu co roku świętujemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej właśnie w drugi dzień maja. Z wieży, na którą trzeba wejść po schodach, można podziwiać park Tiergarten i sporą część Berlina.

Widok z kolumny Victorii. Źródło: en.wikipedia.org

Widok z kolumny Victorii. Źródło: en.wikipedia.org

Dzielnica Berlina: Tiergarten
Adres: Großer Stern,10557 Berlin
wysokość: ~65 m
Cena wstępu: 3 euro

9. Teufelsberg

Teufelsberg to najwyższe wzniesienie stworzone przez człowieka. Górę wniesiono na ruinach nazistowskich budynków, które docelowo miały stanowić akademię wojskową. Podczas Zimnej Wojny znajdował się tu amerykańska stacja szpiegowska, służąca do podsłuchów. Przez wielu to miejsce nazywane jest Górą Diabła. Dziś jest to opuszczony budynek, który został dopuszczony do zwiedzania.

Teufelsberg Berlin widok

Teufelsberg Berlin 2017.

Dzielnica Berlina: Grunewald
Adres: Teufelsbergchaussee, 14193 Berlin
Wysokość: 80 m
Cena wstępu: 7 euro
Strona WWW

 

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *